ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar tecavüz saldırısına karşı yürüdü

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu, 23 Aralık 2016 tarihinde Şişli'de kaldığı kız öğrenci yurduna giderken tecavüze uğrayan genç kadın için eylem yaptı. Pangaltı'nda bir araya gelen kadınlar, "Sokakları terk etmeyi reddediyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 02 Ocak 2017 Pazartesi, 20:53

İSTANBUL - Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu'nun çağrısıyla Osmanbey'de bir araya gelen kadınlar "Sokakta olmaktan korkmayı, bu sokakları terk etmeyi reddediyoruz" diyerek eylem yaptı.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önem Grubu'nun çağrısıyla kadınlar 23 Aralık günü Şişli'de kaldığı kız öğrenci yurduna giderken cinsel istismara maruz bırakılan genç kadın için Pangaltı'da bir araya gelerek cinsel istismarın yaşandığı sokağa yürüdü.

"Sokakta tecavüz var" pankartının açıldığı eylemde kadınlar, "Trans cinayetleri politiktir", "Yaşasın kadın dayanışması", "Yurt yollarında taciz var", "Issız yerlere yurt yapılmasın" dövizlerini taşıdı.
Eylemde sık sık "Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz", "Trans cinayetleri politiktir", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz" sloganları atıldı.

Kadınlar cinsel istismarın yaşandığı sokağa doğru yürürken Şişli halkına sokakların sadece erkeklere ait olmadığını ve sokaklarda kadınların korkmadan yürüyebilmesini istediklerini anlattı. Şişli halkı yürüyüşe alkışlarıyla destek verirken kadınlar yürüyüşünü zılgıtlar, sloganlar ve sesli ajitasyonlar ile devam ettirdi.

BU SOKAKTA VE HER YERDE ŞİDDET VAR

Yürüyüşün ardından Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu adına basın açıklamasını okuyan Feride Eralp, "Güvensiz ve tekinsiz bir hal içerisinde 2017 senesine girdik. Gece sokakta tedirgin yürüyeceğimiz bir hayat kimsenin isteği olamaz. 23 Aralık günü bir kadın yurda dönerken saldırıya uğradı. Saldırgan kadını cami duvarından atarak belini kırdı ve tecavüz etti. Bu sokakta ve her yerde taciz var, tecavüz var, şiddet var" dedi.

SOKAKLARI TERK ETMEYİ REDDEDİYORUZ

Eralp, "Sokakta olmaktan korkmak istemiyoruz. Biz kadın ve LGBTİ'leri cinsel şiddetten korumanın devletin, kolluk güçlerinin sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Kadınların gece sokakta olmasını toplum nezdinde normalleştirmenin, trans olmayı şiddet gerekçesi olmaktan çıkarmanın da bu ülkeyi yönetenlerin sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Biz sokakları terk etmeyi reddediyoruz" diye konuştu.

'DAYATILAN TEDİRGİNLİĞE HAPSOLMAMAK İÇİN SOKAKLARDAYIZ'

Eralp, yaşananların devlet sorumluluğunda olduğunu hatırlatarak, "Herkesi şiddete tanık olduğunda izlemek yerine müdahale etmeye çağırıyoruz.Her saatte güvenli ve düzenli ulaşım imkanı, aydınlık sokaklar, ıssız yerlere yurt yapılmaması gibi temel talepleri yineliyoruz" dedi. Eralp, son olarak bu dayatılan tedirginliğe hapsolmamak için burada olduklarını ve sokaklarda azaldıkça, maruz kalınan şiddetin genişleyeceğini belirtti.