ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sancar: Kuvvetler tekliği, toplumu bölecek keskin bıçaktır

Anayasa Değişiklik Teklifi Komisyonu'nda konuşan HDP Milletvekili Mithat Sancar, teklifle kuvvetler tekliğinin amaçlandığına belirtti, "Kuvvetler tekliği, toplumu en az ikiye bölecek keskin bir bıçaktır" uyarısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 30 Aralık 2016 Cuma, 17:43

ANKARA - HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Anayasa Değişiklik Teklifi Komisyonu görüşmelerinde söz aldı. Teklifin yaratacağı sistemi "kuvvetler tekliği" olarak tanımlayan Sancar, "Kuvvetler tekliği, toplumu en az ikiye bölecek keskin bir bıçaktır" dedi.

Değişiklik teklifinde Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin aşırı ölçüde genişletildiğine dikkat çeken Sancar, bu düzenlemeyle Meclis'in işlevinin ortadan kaldırılması ve yargının tarafsızlığının mümkün olmaması anlamına geleceğini belirtti.

GÜÇLENDİKÇE BAŞKANLIK İSTİYOR

Sancar şöyle konuştu:

"Yargı bağımsız olmayınca da tarafsız olmasını bekleyemezsiniz. Tam da Türkiye'de son dönemlerde yaşadığımız örneklerin gösterdiği üzere yargı eğer iktidarın kontrolüne giriyorsa toplumsal barışı sağlamak gibi bir işlevle ortaya çıkan bu organ, bu erk toplumsal barışı en fazla tehdit eden güç hâline gelir. Yargı bağımsız değilse, güvenilirliğini kaybetmişse kişisel borç, alacak ilişkileri dâhil, kişisel uyuşmazlıklar dâhil pek çok konu yargıya gitmez, başka güç oluşumlarına havale edilir. Hatırlayalım, 'çek, senet mafyası' dediğimiz düzen, yargıdan daha fazla başvurulan bir sistem hâline gelmişti."

Erdoğan'ın güçlendikçe başkanlık istediğini belirten Sancar, "Peki, niye? Gerçekten bunun doyurucu bir açıklaması yok. 'İstikrar' diyorsunuz ama güçlendikçe istikrar da bozuluyor" diye konuştu. "AKP hükümetlerinin bu kadar geniş çoğunluğa sahipken istikrar ve kalkınma neden gerçekleşmedi?" diye sordu.

'KUVVETLER TEKLİĞİ İSTENİYOR'

HDP Milletvekili Sancar "Bizim kişileri kutsallaştırmaya, kült şahsiyetlere göre sistem biçimlendirmeye ihtiyacımız yok. Türkiye pek çok açıdan kutuplaşmış gerilimler yaşayan bir ülke. Bu ülkeye bir başkanlık sistemi getirmek kutuplaşmaları ve gerilimleri kalıcı hale getirme riski taşıyor. Bu teklifle önerilen şey kuvvetler tekliği sistemidir, tek kuvvet sistemi amaçlanmaktadır. Tek kuvvet sistemi toplumu en az ikiye sürekli olarak bölecek tehlikeli bir gidiştir. Kuvvetler tekliği dediğim bu sistem bir bıçak gibidir. Toplumu en az ikiye bölecek keskin bir bıçaktır."