ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF: Eşbaşkanımız Ceren Çoban serbest bırakılsın

SGDF, Kadıköy'de gözaltına alınan Suruş gazisi ve ayını zamanda eşbaşkanları Ceren Çoban'ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 30 Aralık 2016 Cuma, 10:40

İSTANBUL- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Eşbaşkanları Ceren Çoban'ın Kadıköy'de gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Çoban'ın aynı zamanda Suruç gazisi olduğunu belirten SGDF, "Eşbaşkanımız Ceren Çoban, dün öğlen saatlerinde, tebligat işlerini halletmek için gittiği Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde saatlerce bekletilmiş, ardından hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmıştır. Avukatlarımızın ulaştığı bilgiye göre, eşbaşkanımız Ceren Çoban'ın gözaltı gerekçesinde, 2012 yılından itibaren katıldığı lise eylemleri, Suruç ve Ankara katliamları protestoları, Erdal Eren, İbrahim Kaypakkaya ve Rojava şehitlerinin resimlerini sosyal medyada paylaşarak propaganda yaptığı, cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiaları yer almaktadır" dedi.

Çoban için hazırlanan soruşturma dosyasıyla ilk kez karşılaşmadıklarını ifade eden SGDF, "Faşist diktatörlük, tarihi boyunca, ismini andığımız, cenazesine katıldığımız her devrim şehidi için bizi yargılamaya çalışmakta, her gözaltına alındığımızda aynı gerekçeleri karşımıza getirmektedir" diye kaydetti.

SGDF, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi:
"Daha önce defalarca söyledik, bir kez daha altını çizmek istiyoruz; şehitlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz! AKP/Saray faşizmi, ölümsüzlerimizin düşlerinden ve onların ideallerini yaşatmak için durmaksızın, baskı-engel tanımaksızın mücadele eden sosyalist gençlikten korkmaktadır.

Sosyalist gençlik, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde bayraklaşan herkesi anmaya, anılarını yaşatmaya devam edecektir."

SGDF, hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan Suruç gazisi ve eşbaşkanı Ceren Çoban'ın derhal serbest bırakılmasını istedi.