ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Çerkezoğlu: Asgari ücrete 104 TL'lik zam gerçeklerle uyuşmuyor

Asgari ücretin 1404 TL olmasını değerlendiren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, açıklanan rakamın gerçeklerle uyuşmadığını, 104 TL'lik zammın sefalet zammı olduğunu belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 30 Aralık 2016 Cuma, 15:19

İSTANBUL- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 6,5 milyon çalışanı ilgilendiren 2017 yılında geçerli olacak asgari ücreti açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün yapılan son toplantıda 2017 yılında asgari ücrete 104 TL'lik zam yapıldığını açıkladı.

İşçileri sefalete mahkum eden asgari ücrete ilişkin ETHA'ya konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenmesinin bir orta oyunu olduğunu söyledi. Çerkezoğlu, "Bir kez daha bizim yıllarca söylediğimiz Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bütünüyle bir orta oyunu olduğu işçi örgütlerinin hiçbir önerisini dikkate alınmadığı bir kez daha görüldü" dedi. Hükümet ve sermayenin asgari ücretin sefalet ücreti olmasına karar verdiğini vurgulayan Çerkezoğlu, devletin ne Türk-İş'i ne DİSK'i ne de kendi kurumu olan Türkiye İstatistik Kurumu'nun rakamlarını dikkate aldığını, sadece sermeyenin taleplerini dikkate alarak asgari ücreti belirlediğini söyledi.

1404 TL GERÇEKLE UYUŞMUYOR

1404 TL olan asgari ücretin gerçeklerle uyuşmayan sefalet ücreti olduğunu kaydeden Çerkezoğlu, "Geçen yıl yürütülen mücadeleler sonucu asgari ücrete yüzde 30 kadar bir zam yapılmıştı. Zaten bu yıl için sürekli, sermaye çevreleri ve hükümet çevreleri yanlış beyanlarla yalan bilgilerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyorlardı. Ve bu çerçevede 1404 net asgari ücret belirlenmiş oldu. Aslında bir asgari ücret artışından söz etmem mümkün değil. Bu tam bir aldatmacadan ibaret" diye konuştu.

BES İLE ASGARİ ÜCRET DAHA DA DÜŞECEK

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan zorunlu BES uygulamasıyla ve vergilerle birlikte aslında mevcut asgari ücretin çok daha altında bir rakam belirlenmiş olduğunun altını çizen Çerkezoğlu, "Üstelik şuan, eşiğinde olduğumuz ekonomik kriz de düşünüldüğünde, döviz kurundaki artışlarda düşünüldüğünde işçilerin emekçilerin alım gücünün 2017 yılında çok daha olumsuz etkileneceği, çok daha ciddi anlamda bir açlığın sefaletin bu ülkeye reva görüldüğü ve hız kesmeyen bir asgari ücretle karşı karşıyız" diye belirtti.

YILDIRIM'IN AÇIKLAMASI PROPAGANDİF

Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Asgari ücretten kaynaklanan maliyetinizin bir kısmını biz karşılayacağız. Bununla da yetinmedik, yılın vergi diliminden dolayı asgari ücretin altına düşüyor bazı ücretler, vergi dilimi değiştiği için. Buna da yine karşılamaya karar verdik. Yani, bin 404 lira, ocakta aynı olacak aralıkta aynı olacak, vergiden bir kayıp olmayacak" şeklindeki açıklamasını değerlendiren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Bu konuda herhangi bir şey yok, propagandif olarak söylenmiş olabilir" dedi.

ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALI

Çerkezoğlu, DİSK olarak asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılmasının temel talepleri olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, "Asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakılması bizim temel talebimiz. Vergi konusunda izim zaten söylediğimiz asgari ücretin tamamen vergi dışında tutulması, Asgari Geçim İndirimi'nin (AGİ) dışında tutulması ama şu anki düzenleme bu şekilde değil" dedi.