ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: O DAİŞ'li kim?

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep Valiliği'nin 21 Aralık'ta yaptığı açıklamada yer alan ve 4 YDG-H üyesinin suikast düzenleyeceği DAİŞ'linin kimliğinin açıklanmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2016 Perşembe, 16:28

ANKARA - HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep'te 4 YDG-H üyesinin suikast düzenleyeceği DAİŞ'linin kimliğinin açıklanmasını istedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması üzerine Meclis'e soru önergesi veren Toğrul, Antep Valiliği'nin 21 Aralık'ta yaptığı açıklamayı hatırlattı. Valiliğin "PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması olan YDG-H içerisinde faaliyet gösteren ve sözde DEAŞ terör örgütü üyesi olan ismi bilinmeyen bir şahsa yönelik suikast hazırlığındaki 4 örgüt mensubu eylemlerini gerçekleştirmeden yakalanmıştır" ifadeleri üzerine Toğrul, "21 Aralık tarihinde Gaziantep Valiliği tarafından yapılan açıklamada ismi bilinmeyen IŞİD üyesi kimdir? İsmi bilinmeyen IŞİD üyesiyle ilgili herhangi bir gözaltı ve tutuklama gerçekleştirilmiş midir? Gerçekleştirilmemiş ise ismi bilinmeyen İŞID üyesinin tutuklanması için bir katliam yapması mı beklenmektedir?" diye sordu.

Valilik açıklamasında 4 kişinin YDG-H'li olduğu belirtildiğini kaydeden Toğrul, "bu kişilerin uyuşturucu madde kullandıkları, 3 adet paket halinde 120 gram uyuşturucu madde ile FETÖ/PDY terör örgütü içerikli 1 kitap elde edilmiştir" ifadesinin yer aldığına dikkat çekti.

Toğrul, "İsmi bilinmeyen IŞİD üyesine suikast girişiminde bulunacak YDG-H’lı olduğu iddia edilen 4 kişi kimdir? Mevcut 4 kişi ile ilgili nasıl bir soruşturma yürütülmüştür? YDG-H’lı olduğu iddia edilen 4 kişiye yönelik yapılan fizik takibin benzeri ismi bilinmeyen IŞİD üyesine yönelikte yapılmış mıdır?Valilik tarafından yapılan açıklamada IŞİD üyesi olduğu söylenen kişi ile ilgili sözde ifadesi kullanılmıştır. Söz konusu şahsın gerçekte IŞİD üyesi olup olmadığı ile ilgili herhangi bir tahkikat yapılmış mıdır?" sorularının yanıtlanmasını istedi.