ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Amed Film Festivali'nde Roboskî anması

Amed Film Festivali'nin Lefkoşa gösteriminde Roboskî katliamında yaşamını yitirenler anıldı. 'Sınırsız Sinema' sloganıyla gerçekleştirilen festivalde, 28 Aralık Roboski Katliamı yıldönümünün festival sürecine denk gelmesi nedeniyle 'Bira Mi Tetin-Hatırlıyorum' belgeseli gösterildi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2016 Perşembe, 12:57

LEFKOŞA- 'Sınırsız Sinema' sloganıyla gerçekleştirilen ve Üretim Merkezi'nin üstlendiği Amed Film Festivali Kuzey Kıbrıs ayağında dün akşam Roboskî anması düzenlendi.

Anma etkinliği Üretim Merkezi, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği, Devrimci Komünist Birlik, YDÜ ve UKÜ Öğrenci İnisiyatifleri ile Lefkoşa Emekçiler İnisiyatifi tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Etkinlik Roboskî'de, Sur'dan Şırnak'a, Rojava'dan Gezi'ye, Latin Amerika'dan Asya'ya dünyanın dört bir yanında özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

'NE SUÇLULAR BULUNDU, NE KATLİAMLAR DURDU'

Üretim Merkezi adına açılış konuşmasını Yusuf Alkım yaptı. Festival hakkında bilgi veren Alkım, baskılar ve yasaklamalara karşı halkların özgürlük mücadelesini yansıtan film ve belgeselleri daha güçlü bir şekilde kitlelere ulaştırmak için festivalin diğer şehirlere ve ülkelere taşındığını aktardı.

Alkım konuşmasında 2011 yılında Roboski'de TSK savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen katliamın üzerinden beş yıl geçtiğini ve bu süreçte ne suçluların ortaya çıkarıldığını ne de katliamlara son verildiğini hatırlattı.

ROBOSKİ'NİN ÜÇ NESİLİ BELGESELDE'

Üretim Merkezi olarak bu festivalin bir parçası olmaktan ve küçük de olsa bu sesin daha güçlü çıkmasına katkı koymaktan büyük bir mutluluk ve onur duyduklarını belirten Alkım, Roboskî katliamının yıldönümününe denk gelmesi nedeniyle festival programında olmayan 'Bira Mi Tetin-Hatırlıyorum' belgeselini de festival komitesinden talep ettiklerini aktardı.

Etkinlik konuşmaların ardından kısa bir şiir dinletisi ile devam etti.

Yönetmenliğini Shahram Alidi'nin yaptığı 2015 yapımı 'Bira Mi Tetin-Hatırlıyorum' belgeselinde, Roboskîlilerin üç nesilden bu yana ekonomik faaliyetlerinin büyük bir kısmını kaçak yollarla idame ettiği ve sınırların çizildiği yaklaşık 100 yıllık süreçte hep ölümlerin meydana geldiği aktarılıyor.

Etkinlik belgesel gösterimi ardından kısa bir müzik dinletisi devam etti.