ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar 2016'da yaşamlarını savundu

Erkek- devlet şiddeti 2016'da da tüm vahşetiyle devam ettiği, devletin polisi, yargısı ve kurumlarıyla erkeği koruduğu bir yıl oldu. Erkeğin şiddeti arttıkça; kadınlar da yaşamlarını savunmak için özsavunmadan başka çareleri olmadığını gördü ve şiddete direndi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2016 Perşembe, 13:46

HABER MERKEZİ - Erkek-devlet şiddetinin tüm vahşetinin sürdüğü bir yılı daha geride bıraktık. Devletin ve yargı organlarının saldırgan erkeği sürekli koruduğu, kadına yönelik her türlü şiddeti meşrulaştırdığı hatta tecavüzü bile AK'lamaya çalışıldığı dönemde kadınların isyanı ne OHAL, ne de Saray'ın baskı ve zorbalığını dinledi. Kadınlar, sokaklarda kendi yaşamları için direnirken aynı zamanda adaletlerini de kendileri sağladı. 2016'da da tacize, şiddete, tecavüze karşı özsavunma hakkını kullandı.

Özsavunma hakkını kullanan kadınların hikayeleri şöyle:

ŞİDDETE KARŞI HAYATLARINI SAVUNDULAR

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde yaşayan Sevinç A., kendisine sistematik şiddet uygulayan kocası Mevlüt A.'yı evde bulunan av tüfeği ile öldürdü.

15 yıl kocası Fikret Kurtulu tarafından sistematik şiddete maruz kalan Damla Kurtulu, defalarca karakola şikayet etti. Kadını korumayan devlet her seferinde Damla Kurtulu'yu, şiddetçi kocaya mecbur bıraktı. Dayakçı erkek, eve gelerek yine Damla Kurtulu'yu ve iki kızını dövdü, genç kadına "Yarın seni öldüreceğim, çocukların da derisini yüzeceğim" dedikten sonra uyudu. Damla Kurtulu, kocasının kendisini öldüreceği düşüncesiyle yaşamını savunmak için evde bulunan piknik tüpünü alarak, kocasına vurmaya başladı. Mahkeme heyeti ise Damla Kurtulu'nun özsavunma hakkını tanımak zorunda kaldı, genç kadın beraat etti.

İzmir'in Konak ilçesinde yaşayan Nihan Tuzcu, kocası Emrah Coşkun Tuzcu tarafından sistematik şiddete maruz bırakılıyordu. Dayakçı koca, Nihan Tuzcu'ya yine şiddet uygulamaya başladıktan sonra, genç kadın kendisini savunmak için evdeki tabancayla dayakçı erkeği sağ omzundan vurdu. Nihan Tuzcu, polise teslim olurken ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Emrah Coşkun Tuzcu yaşamını yitirdi.

ÇİLEM DOĞAN'LA DAYANIŞMA SONUÇ VERDİ

Kadınların özsavunma pratiklerinin simgesi haline gelen Çilem Doğan'la sürdürülen dayanışma sonuç verdi. Kendisine sistematik şiddet uygulayan kocasına karşı özsavunma Doğan'ın serbest bırakılması için kadın örgütleri kampanyalar başlattı. Kadınların dayanışmasıyla Doğan, erkek devletin elinden alınarak 20 Haziran'da kefalet karşılığı tahliye edildi.

Kadın dayanışmasının Fransa'da özsavunma hakkını kullanan Sauvage hapishaneden çıkarttı. Fransa'da Sauvage adlı bir kadının kendisine ve çocuklarına şiddet uygulayan ve çocuklarına defalarca tecavüz eden kocasını özsavunma hakkını kullanarak öldürmesiyle ilgili görülen dava sonuçlandı. Kadın örgütlerinin 'özsavunma haktır' şiarıyla yürüttüğü kampanya sonrasında 2 yıldır hapishane olan Sauvage'nin kalan cezası silindi, 26 Aralık'ta tahliye edildi. Sauvage, savunmasında 47 yıldır kendisine ve çocuklarına sürekli şiddet uygulayan eşini öldürme nedeninin; son olarak kocasının oğlunu taciz etmesi sonucu oğlunun intihar etmesi olduğunu söylemişti.

TACİZE KARŞI KENDİLERİNİ SAVUNDULAR

Bursa'nın Osmangazi İlçesi'nde oturan Neşe Aydın, Ümit Şahin tarafından sürekli telefonla taciz ediliyordu. Tüm uyarılara rağmen Şahin bir gün Aydın'ın evinin önüne geldi. Aydın, Şahin'in evinin önünden gitmesi istedi. Şahin, uyarıları dikkate almadı. Neşe Aydın, eşinin tabancasıyla tacizci Şahin'e iki el ateş ederek özsavunma hakkını kullandı. Şahin olay yerinde hayatını kaybederken, Aydın polisler tarafından gözaltına alındı. Özsavunma hakkını kullanmak zorunda kalan Aydın, savunmasında "Devamlı beni telefonla rahatsız ediyordu, kendisini defalarca uyardım, dinlemedi. Evin önüne geldiğinde ise eşimin silahını yanıma alarak dışarıya çıktım, iki el ateş ettim" dedi.

Kütahya'da Hatice Karakoç, su tesisatçısı Ali Özçelik tarafından sistematik taciz ediliyordu. Tacizci Özçelik, Karakoç'u evinin kapısına gelerek taciz ettiği bir gün; Karakoç'u kapıdan zorla dışarı çıkarıp öpmeye çalıştı. Karakoç, bunun üzerine kendini savunmak için evde bulunan beylik tabancası ile tacizciyi özsavunma hakkını kullanarak öldürdü.

TECAVÜZE DİRENEN KADINLAR

Bursa'nın Orhangazi İlçesi’nde yaşayan Meryem Bayrak, kayınpederi Çetin Bayrak ile aynı evde yaşıyordu. Meryem Bayrak, tecavüz girişiminde bulunan Çetin Bayrak'ı bıçaklayarak öldürdü. Meryem Bayrak ifadesinde, "Olay gecesi evde kimse yoktu. Geç gelen kayınpederim bana tecavüz etmeye kalkıştı. İstemediğimi söylememe rağmen devam edince bıçakladım. Sonra da evdeki kanları temizleyip bıçağı yıkadım" dedi. Gözaltına alınıp tutuklanan Meryem Bayraktar, cinayetin ağır tahrik altında işlendiği kanaatine varan mahkeme heyeti tarafından 8 Aralık'ta tahliye edildi.

İstanbul Sarıyer'de İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencisi Semra Ç., bir süredir korsan taksici Hıdır Doğan tarafından taciz ediliyordu. Tacizci Doğan yüzünden birçok ev değiştirmek zorunda kaldı. Doğan, bir gün yine Semra Ç.'nin evine gelerek, genç kadını zorla arabasına bindirdi. Doğan, genç kadını, "Bu gece ya benim olacaksın ya da ikimizden biri ölecek" diyerek tehdit etmesi üzerine Semra Ç., el freninin altında bulunan bıçakla özsavunma hakkını kullanarak tacizci erkeği öldürdü. Semra Ç. kendisini korumak zorunda kaldığı gözardı edilerek 'kasten öldürmek' suçundan tutuklandı.

Konya'da, Havva Büyükdoğurcan, 'ilişkimizi ailene söylerim' tehdidiyle kendisine defalarca tecavüz eden eski sevgilisi Mehmet Ok'u özsavunma hakkını kullanarak öldürdü. Ok, Büyükdoğurcan'ı arayıp, 'Evine gelip sana yatağında tecavüz edeceğim' demesi sonucu Büyükdoğurcan'ın evine gidip kadına yine tecavüz etmeye kalkıştı. Büyükdoğurcan, kendisini korumak için evde bulunan tabancayla Ok'u vurarak öldürdü.

TECAVÜZCÜLERİN YAŞAMA HAKKI YOK

İzmir'in Bergama İlçesi'nde yaşayan H.E., 2 yıl önce eşinin kuzeni minibüs şoförü Ramazan E . tarafından tecavüze uğramıştı. H.E., Ramazan E.'yi yolcu getirdiği sırada tüfeği doğrultarak, "Tecavüzcülerin yaşama hakkı yok" diye bağırdı ve tetiğe bastı. Özsavunma hakkını kullanan H.E., jandarmalar tarafından yakalanarak gözatına alındı, özsavunma hakkı mahkemece tanınmayan H.E. tutuklandı.

Konya'da sevgilisinin evine giden Zeynep K., sevgilisi Mustafa G. duşa girdiği sırada evde bulunan Mustafa G.'nin arkadaşı Fatih Kiraz tarafından taciz edilmeye başlandı. Kiraz, Zeynep K.'ya "Benim Mustafa'dan neyim eksik? Bir kereden bir şey olmaz" diyerek tecavüz etmeye kalkıştı. Zeynep K., tecavüze yeltenen Kiraz'ı sevgilisinin tabancasıyla kendini korumak amacıyla bacağından vurdu. Kiraz kan kaybından hayatını kaybetti.

Diyarbakır'da yaşayan 19 yaşındaki Demet, birlikte olduğu Zeki Ç. isimli erkeğin evli ve 3 çocuk babası olduğunu öğrenince ayrılmak istedi. Ayrılma isteğini kabul etmeyen erkek Zeki Ç., genç kadını sürekli taciz etmeye başladı. Genç kadını "Kaçırıp, tecavüz ederim. Elinde fotoğraflarım var" diye sürekli tehdit eden tacizci erkek, son bir kez görüşmek istediği söyleyerek genç kadını zorla arabasına bindirdi. Genç kadın, arabada kendisine tecavüz etmeye çalışan Zeki Ç.'yi arabada bulunan bıçakla öldürdü. Daha sonra gözaltına alınıp tutuklanan genç kadına, erkek yargı özsavunma hakkını tanımayarak, erkeklere sıkça uyguladığı 'haksız tahrik' indirimini uygulamadı ve 'kasten adam öldürmek suçundan' 12 yıl ceza verdi.