ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gülmen CNN'in 2016'nın önde gelen kadınlar listesinde

CNN International, KHK'lerle işten atılan ve Ankara Yüksel'de direnişini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen'i 2016'nın önde gelen sekiz kadın arasında gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2016 Perşembe, 10:43

HABER MERKEZİ- CNN International, Ankara Kızılay'daki Yüksel Caddesi'nde 9 Kasım'dan bu yana "işimi istiyorum" diyerek eylem yapan akademisyen Nuriye Gülmen'i 2016'nın önde gelen sekiz kadını arasında gösterdi.

Frida Ghitis tarafından hazırlanan listede darbe girişiminin ardından, AKP'nin ağır bir baskı başlattığı, yetkililerin tehdit olarak gördüğü herkesi işten attığı ifade edildi.

Bu kişiler arasında olan Gülmen'in, işten atıldıktan sonra Yüksel'de direnişe başladığı ve onlarca kez gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Listede yer alan diğer isimler şöyle:

- Halep'te saldırı altında yaşadıklarını Twitter'daki hesabından duyuran Bana al-Abed adlı kız çocuğu.

-Afganistan'ın ilk kadın rapçisi Paradise Sorouri.

-Kendisine tecavüz eden ve altı ayın ardından cezaevinden serbest bırakılan Stanford üniversitesi öğrencisi Brock Turner'a yazdığı mektupla seslenen Emily Doe.

-Fox News haber kanalının CEO'su Roger Ailes hakkında cinsel taciz iddiasıyla açtığı dava sonucu Ailes'ın istifa ettiği, cinsiyetçiliği perdeleyen geleneğe karşı çıkan kanalın eski spikeri Gretchen Carlson.

-General Motors'un CEO'su ve başkanı ve büyük araç şirketini yöneten ilk kadın olan Mary Barra.

-Grand Slam şampiyonlukları olan tenisçi Serena Williams.

-Almanya başbakanı Angela Merkel.

-ABD Başkanlık seçimlerinde aday olan Hillary Clinton.