ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beko: Asgari ücret 2017 yılında enflasyon karşısında eriyecek

Asgari ücrete yapılan 104 TL'lik zammın aldatmaca olduğunu vurgulayan Beko, 1404 TL olan asgari ücretin 2017 yılında enflasyon karşısında eriyeceğini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 29 Aralık 2016 Perşembe, 14:21

İSTANBUL- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücretin 2017 yılı için net 1404 TL olmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Asgari ücrete yapılan zammın aldatmaca olduğunu vurgulayan Beko, asgari ücretin 2017 yılında enflasyon karşısında eriyeceğini belirtti.

Asgari ücrete çalışanlarla dalga geçercesine 104 TL zam yapıldığını hatırlatan Beko, "Bu zam kabul edilemez" dedi. Bu zammın asgari ücretin yine asgari geçim düzeyinin, açlık sınırının altında kalması anlamına geldiğini kaydeden Beko, "Bu zam miktarı devletin kendi verileri ile de çelişiyor. TÜİK asgari ücret tespit komisyonuna sunmuş olduğu verilerde bir işçinin asgari geçim maliyetini 1669 TL olarak belirtmişti. Hükümet, işçilerin ve sendikaların taleplerini dikkate almadığı gibi, bir devlet kurumunun sunmuş olduğu verileri de dikkate almadı" dedi.

104 TL'LİK ZAM ZORUNLU BES'E GİDECEK

Öte yandan asgari ücrete 104 TL zam yapıldığı iddiasının gerçek dışı, aldatmaca olduğunu ifade eden Beko, yapılan 104 TL'lik zam Zorunlu BES vergi artışı ile geri alınacağının altını çizdi. 2017'de uygulanmaya başlayacak zorunlu BES ile birlikte asgari ücretliden 53,3 TL'lik kesinti yapılacağını belirten Beko, "Böylece asgari ücrete 104 TL değil 50 TL zam yapılmış oldu. Ancak bu 50 TL zam da vergi dilimlerinde yapılan hile ile işçinin cebinden uçacaktır" diye kaydetti.

Beko, "2017 yılı için yüzde 15'lik ilk vergi dilimi 12 bin 600 TL'den 13 bin TL'ye yükseltildi. Vergi dilimindeki artış sadece yüzde 3,1 oldu. Enflasyon artışı ise en az yüzde 7 olarak bekleniyor. Vergi dilimleri enflasyondan ve asgari ücretten çok daha az arttığı için 2017 yılında asgari ücretliler daha çok vergi verecek. 2016'da 9. ayda yüzde 20'lik ikinci vergi dilimine giren asgari ücretliler 2017'de 7. aydan itibaren yüzde 20'lik ikinci vergi dilimine girecek. Böylece asgari ücretliye yapıldığı söylenen 104 TL zam zorunlu BES ve vergi artışı ile geri alınmış olacak" dedi.

Öte yandan 1404 TL net asgari ücretin yaklaşık 133 TL'si asgari geçim indirimi olduğunu ifade eden Beko, "Bu miktar işverenler tarafından ödenmemekte, bütçeden karşılanmaktadır. İşverenler tarafından işçiye ödenen asgari ücret 1270 TL civarında kalacaktır. Zorunlu BES ve vergi diliminden kaynaklanan kayıplar da dikkate alındığında işçinin eline geçecek olan asgari ücret, AGİ hariç 1200 TL seviyesine düşmüştür" diye belirtti.

Döviz kurlarında yaşanan artışın etkisiyle 2017 yılında enflasyonda meydana gelecek artış asgari ücreti iyice eriteceğini vurgulayan Beko, "Asgari ücret sefalet ücreti olarak kalacaktır" dedi.

Beko, "Yeni açıklanan asgari ücret konfederasyonumuzun görüşlerini bir kaz daha doğrulamıştır: Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Asgari ücret işçinin ailesi de hesaba katılarak hesaplanmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı ve net olarak ödenmelidir" diye belirtti.