ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF'nin Eşbaşkanları: En geniş gençlik cephesiyle sokakta olacağız

SGDF'nin yeni Eşbaşkanları Ceren Çoban ve Okan Danacı, "Referandum sürecinde 'Başkanlığa hayır' sesini gençlik cephesinden de yükselteceğiz. Bu kapsamda da gençliğin en geniş cephesini sokakta oluşturmaya çalışacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Aralık 2016 Çarşamba, 10:53

İSTANBUL- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), geçtiğimiz hafta sonu İstanbul'da 8. genel kurulunu topladı.

Gençlik hareketi ile siyasi sürece ilişkin tartışmaların yapıldığı genel kurulda, eş başkanlığa Ceren Çoban ile Okan Danacı seçildi. 11 kişilik Merkez Yürütme Kurulu'nun 6'sını da genç kadınlar oluşturdu.

Eşbaşkanlar Çoban ve Danacı, genel kurul sonrasında sorularımıza yanıt verdi.

Genel kurulda öne çıkan vurgunun birleşik mücadele olduğuna dikkat çeken Çoban, "Suruç'ta 33 yoldaşımızı kaybettik. O günden bu yana SGDF olarak altını çizdiğimiz nokta, gençliğin birleşik mücadelesini büyütmek oldu. Genel kurulda hem bizim hem de diğer gençlik örgütlerinin vurgusu da birleşik mücadele oldu. Ayrıca SGDF olarak çok ağır bir süreç geçirdik ancak dün olduğu gibi bugün de faşizme karşı sokakta olacağımızı vurguladık" dedi.

Suruç Katliamı'nın birinci yılındaki "Suruç için adalet, herkes için adalet" kampanyasını 17 gençlik örgütü olarak yan yana gelerek yürüttüklerini hatırlatan Danacı, "Şimdi de SGDF, DevGüç, Yeni Demokrat Gençlik, Sosyalist Öğrenci Hareketi ve Devrimci Yolda Devrimci Gençlik olarak bir araya geldik. Diğer gençlik örgütleri ile görüşerek bu cepheyi genişletmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

OHAL'in üniversitelerdeki uygulamalarının bütün öğrencileri etkilediğine dikkat çeken Danacı, "En somut örneği akademisyenlerimizin görevlerinden alınması oldu" dedi. Cihatçı grupların üniversitelerdeki faaliyetlerinin daha da kolaylaştırıldığını belirten Danacı, "Bu gruplar okullarımızda bizim yaşam alanlarımızı kısıtlamaya başladı. Bu kısıtlamayı tüm öğrenciler yaşıyor. IŞİD zihniyetli kesimlerle aynı sıralarda ders görüyoruz. Ancak OHAL'e karşı sesini duyuran kim varsa hedef haline getiriliyor" dedi.

AKP/Saray iktidarının gündeme getirdiği başkanlık anayasasına dikkat çeken Çoban, "Referandum sürecinde 'Başkanlığa hayır' sesini gençlik cephesinden de yükselteceğiz. Bu kapsamda da gençliğin en geniş cephesini sokakta oluşturmaya çalışacağız" dedi.

'KADINLARIN İSYANI YÜRÜNECEK YOLU GÖSTERDİ'

Kadınların tecavüzcü erkekleri cezadan kurtaran yasal düzenlemeyi sokaktaki eylemleri ile engelllediğine dikkat çeken SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban, "Kadınların sokaktaki isyanı bize yürünecek yolu hatırlattı. Başkanlık referandumunda da gençlik olarak sokaklarda olacağız" diye konuştu.

AKP'nin kadınlara yönelik politikaları için "AKP iktidara geldiği günden bu yana aslında kadınlara OHAL uyguluyordu" diyen Çoban, şunları söyledi: "14 yıllık iktidarı kadınlar bakımından hep olağanüstü hal rejimi oldu. Dolayısıyla kadınlar hep direndi. Bugün OHAL'a son verecek olan da gençler ve kadınlar olacak. Genç kadınlar çok özgün bir yerde duruyor. Eşbaşkanlık sisteminin yanı sıra kadınların politikada kendini etkin bir şekilde var edebilmesi için MYK'mızı da da kadınların sayısı fazla oldu. Önümüzdeki süreçte de kadın aklı ve iradesiyle politika üreteceğiz, genç kadınları siyasetin merkezinde var etmeye çalışacağız."