ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beştaş: Gençlerin sorunlarını seçilme yaşını düşürerek aşamayız

Anayasa değişiklik teklifine ilişkin görüşmelerde konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, seçilme yaşının 18'e düşürülmesiyle, gençlerin sorunlarının çözülemeyeceğini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 27 Aralık 2016 Salı, 17:35

ANKARA- HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, AKP-MHP uzlaşısıyla Meclis’e sunulan anayasa değişiklik teklifindeki seçilme yaşının 18’e düşürülmesine ilişkin madde üzerine söz aldı.

"Gençlerin sorunlarını seçilme yaşını düşürerek aşamayız" diyen Beştaş, Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulduğu dönem, seçilme yaşının 18 olmasını önerdiklerini hatırlattı. Beştaş, "Bu paralelde gençlik hakkı maddesini düzenlemiş, gençlerin iş hayatında ve her alanda önlerinin açılması gerektiğini ifade etmiştik. Komisyonda o zaman büyük tartışmalar çıktı. Bize çok garip baktılar; 'Emzik getirelim' diyenler oldu. Ama bir gün 'AK Parti’den büyük atak' diye haber gördük, bizim önerimiz kabul görmedi ama bizim önerimiz kendi önerileriymiş gibi sunuldu" dedi.

"Bize göre 18 yaşındakiler eğer askere gidiyorsa, çalışıyorsa, hayata atılıyorsa seçilme hakkını da kullanabilir" diyerek, gençliğin dinamizmini siyasete katması gerektiğini vurguladı.

18 YAŞ DÜZENLEMESİ SADECE BİR MAKYAJ

Bu teklifi sunanların, imza sahiplerinin gençlerin haklarını korumak için ne yaptıklarını soran Beştaş, "Şu anda 18 yaş ve üstü kuşağın yaşadığı sıkıntıları milletvekilliği yaşını düşürerek aşamayız. Bu bir politikadır, stratejik bir yaklaşımdır. Hak ve özgürlüklere yaklaşım bir bütündür ve sadece tek maddeyle bu sağlanamaz" şeklinde konuştu.

HDP olarak gençlik ve kadın temsilinin yaşamsal olduğuna inandıklarının altını çizen Beştaş, nerdeyse 40 yaşın altında milletvekilinin olmadığını söyledi. Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sadece popülist bir çabadan başka bir şey değil. Gençlerin parti dernek kurma özgürlükleri yok, gençler haklarını savunmak için sokağa çıktıklarında gözaltına alınıyorlar. Üniversite ve lise öğrencilerinin cezaevinde bulunma oranı bugün rekor düzeyde.

Gençlere siyasetin önünün açılmasını istiyorsak gençliği şiddete çağıran politikalardan vazgeçilmeli. Gençleri ölüme davet eden anlayışı reddediyoruz. Siyasete vurulan darbeler oranında şiddete eğilim artar, insanlar konuşabildikçe şiddete eğilim azalır. Bu yolu açanlar şiddet politikalarını desteklemektedir. Siyaseti gençleştiriyoruz diyen anlayış asılsızdır, popülisttir."