ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF eşbaşkanlığına Ceren Çoban ve Okan Danacı seçildi

SGDF 8. Genel Kurulu'nu tamamladı. Eşbaşkanlığa Ceren Çoban ve Okan Danacı seçildi. Konuşma yapan Çoban, sosyalist gençler olarak daima "bir adım öne değil, kavga siperlerinin en önüne" şiarıyla mücadele ettiklerini söyledi, tüm varlıklarıyla devrimin zaferi için yaşayacaklarını kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 25 Aralık 2016 Pazar, 15:24

İSTANBUL - SGDF'nin 8. Genel Kurulu'nu tamamladı. Yapılan tartışmaların ardından SGDF’nin eşbaşkanları ve MYK üyeleri belirlendi.

ESP GENEL BAŞKANI OTLU: DÖNEMİN TEK İHTİYACI CESARET VE CÜRET

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu, ölümsüzleşen devrimci kadınlar Yeliz Erbay (Berçem Renas) ve Şirin Öter'i (Ekin Su" anarak sözlerine başladı. Sosyalist gençliğin, birleşik mücadelenin öznesi olarak yol açtığını vurgulayan Otlu, her alanda bu mücadelenin büyütülmesi gerektiğini altını çizdi. Suruç katliamını yaşayan sosyalist gençlerin, gençliğin önderi olma cüretiyle yürüdüğünü kaydeden Otlu, "Dönemin tek ihtiyacı cesaret ve cüret; inanmak ve istekli olmak. Asla umutsuz olmamak gerekiyor. Gençlik umuttur, gelecektir. SGDF'de bununla yükümlüdür. Bu zaferler kuşağını yaratmış gençliğin mirasçısı olarak, hiçbir şeyden yılmamayı öğrenmeliyiz. Bütün bulunduğumuz alanlarda AKP faşizmini teşhir etmeliyiz" dedi.

ELİF GÜLER: ASLA KANLARI YERDE KALMAYACAK, SİZE GÜVENİYORUM

Ardından Rojava'da katil DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada şehit düşen BÖG Komutanı Aziz Güler'in annesi Elif Güler konuştu.

Oğlunun cenazesini verilen büyük mücadele sonucunda alabildiklerini hatırlatan anne Güler, sosyalist gençlerin o mücadelede kendilerini yalnız bırakmadığını kaydetti. Elif Güler, şunları söyledi: "Aziz benim için özgürlük savaşçısı. Aziz, burada tekel direnişindeydi, Gezi'deydi, ezilenlerin olduğu her yerdeydi. Aziz, her zaman 'asla korkmayacağız, asla yılmayacağız' derdi. Her zaman en öndeydi, bu yüzden sınırları aştı ve özgürleşti. Bir halkın özgürlüğü için oradaydı Aziz, Aziz'i, Mahir Arpaçay'ı, onları hiçbir zaman unutturmayacağız. Asla kanları yerde kalmayacak, sizlere güveniyorum."

Kandıra F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekili Ferhat Encü, gönderdikleri mesajla SGDF Genel Kurulu'nu selamladı.

Edirne F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın gönderdiği mesaj ise OHAL gerekçesiyle SDGF üyelerine ulaştırılmadı.

YÜKSEKDAĞ: NABZIMIZ HER ZAMAN GENÇLİĞİN RİTMİNDEN ATIYOR

HDP EŞ Genel Başkanı Figen Yüksedağ'ın gönderdiği mesaj şöyle: "Elbette bugün yanınızda olmak isterdim. Ama nerede olursak olalım, biz nabız atışı kadar yakınız sizlerle. Çünkü; nabzımız her zaman gençliğin ritminden atıyor. Bizim yazgımızda yaşlanmak yok, yani vazgeçmek yok, çürüyene teslim olmak yok, durmak, yılmak yok! Bir devrim kadar dinamik ve zaptedilemez, bir o kadar genç ömürlerin yoldaşlığıdır bizleri birleştiren. Sosyalist gençliğe yoldaş olduğumuz için gururluyuz. Biliyoruz ki, onlarla yürüdüğümüz yolda asla yalnız, geleceksiz değiliz. Çoğul türkülerimiz ve geleceğimiz için düşlerimiz, gençliğin bağrında yolunda yürüyor.

Bugün eminim ki; gelecek düşümüzün yolcuları, Suruç şehitlerimizin aydınlık yüzleri fotoğraflarıyla selamlıyor hepimizi. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barış için, karartılmış bir coğrafyada ışık olmak için çocuklarımızın gördüğü savaş kabuslarını hayra yormak için yola düşenlere bizden de selam olsun.

Sınıfsız, savaşsız, özgür bir zamanda kucaklaşacağımıza inançla hepinize yüksek başarılar diliyorum. Hiçbir zaman gözümüzü arkada bırakmayan, hep ileriye diktiğimiz bakış açılarımızın teri olan gençlikle kazanacağız. Umutla, dirençle, inançla, sevgiyle..."

ENCÜ: KAZANAN BİZ OLACAĞIZ

Roboskî katliamında kardeşini yitiren HDP Milletvekili Ferhat Encü'nün mesajı ise şöyle:

"Merhaba Batı'dan Doğu'ya dayanışma köprüsü kuran genç yoldaşlarım; öncelikle hepinizi en içten kalbi duygularımla kucaklıyorum. Kongrenizin özgürlük, barış getirmesini diliyorum.

Değerli genç yoldaşlarım hepimizin malumu çok zor bir süreçten, günlerden geçiyoruz. Ülke bir bütün olarak bir şiddet sarmalı içinde sürülmüş durumda. Her gün birçok insanımız bu şiddet sarmalı içinde yaşamını yitiriyor. Siyasal iktidara bu şiddet sarmalı içinde iktidarını pekiştirerek, kendisinden başkasını tanımayarak, tüm muhalifleri, ezilenleri, barışı, demokrasiyi savunan herkesi sindirmeye çalışarak diktatörlüğü getirmek istiyorlar. Bu nedenle biz seçilmişleri cezaevlerinde tutarak, demokrasi güçlerini tanımayarak imha ve inkar politikası ile halkımızın sesini kısmaya çalışıyorlar.

Değerli katılımcılar bizler her yerde her koşulda kendi ilkelerimizi savunmaya devam edeceğiz. Umudunuzu yitirmeyin. Kazanan bizler olacağız, mücadelemiz olacak.
Özgür yarınlar da buluşmak dileğiyle, başarılar..."

Ayrıca Kızıl Okyanus LGBTİ, Gezi şehidi Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm ve babası Sami elvan, tutuklu yazar Aslı Erdoğan, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Yeni Demokrat Gençlik de gönderdikleri mesajlarla SGDF Genel Kurulu'nu selamladı, dayanışma duygularını iletti.

SGDF EŞBAŞKANLARI VE MYK ÜYELERİ SEÇİLDİ

Konuşmaların ardından politik faaliyet raporu okundu ve SGDF eşbaşkanları ve MYK üyeler seçildi.

SGDF aşbaşkanlığına Ceren Çoban ve Okan Danacı seçildi.

SGDF'nin yeni dönem MYK üyeleri ise şöyle: Ali Deniz Esen, Başak Sıla Kymak, Oğuz Yüzgeç, Gözde Sivaslıoğlu, Berfum Çolak, Beren Atıcı, Ozancan Sarı, Tanya Kara, Deniz Bahçeci.

ÇOBAN: DEVRİMİN ZAFERİ İÇİN YAŞAYACAĞIZ

Yeni dönemde izlenecek politik hatta ilişkin tartışmaların ardından SGDF Eşbaşkanı Ceren Çoban konuşma yaptı.

Bugün gençliğin devrimden başka yaşam yolu olmadığına dikkat çeken Çoban, Suruç şehidi SGDF MYK üyesi Cebrail Günebakan'ı andı ve şunları söyledi: "Cebo'nun ayak izine basarak yürüyoruz. Bugün halklarımıza, ezilenlere olan insanlık borcumuzu ödemek için burdayız. Sosyalist gençlik daima, 'Bir adım öne değil, kavga siperlerinin en önüne' demiştir. Sosyalist gençliğin bayrağını daha da yukarıya taşımak için tüm varlığımızla devrimin zaferi için yaşayacağız."

SGDF 8. Genel Kurulu, BEKSAV Müzik Topluluğu'nun dinletisinin ardından sona erdi.