ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SGDF 8. Genel Kurulu başladı

SGDF 8. Genel Kurulu'nu, Su Tiyatrosu'nda toplandı. "Devrim için devrime kadar hep aynı inatla hayal gücü iktidara" şiarıyla bir araya gelen sosyalist gençler, Suruç'ta yitirdikleri 33 düş yolcusunu andı, onlarsız yaptıkları bu ilk genel kurulda, onlara "Düşleriniz yarım kalmayacak" sözünü verdi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Aralık 2016 Pazar, 11:11

İSTANBUL- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, "Devrim için devrime kadar hep aynı inatla hayal gücü iktidara" şiarıyla 8. Genel Kurulu'nu gerçekleştiriyor.

Salona, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan'ın resimlerinin olduğu "Bıraktığınız yoldan yürüyor, yoldaşlarınız", "Üniversiteler OHAL'e gençlik diktatöre teslim olmayacak", "Direniş fıtratımızda özgür dünya kadın isyanımızda" ile Sosyalist Öğrenci Hareketi, Yeni Demokrat Gençlik, Gençliğin Devrimci Gücü, Devrimci Yolda Devrimci Gençlik ve SGDF'nin ortak imzasının bulunduğu "Faşizme karşı birlikte dövüşüp birlikte kazanacağız" pankartları asıldı.

Su Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen genel kurula, Suruç gazileri, Suruç şehitlerinin Aileleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu, MYK üyeleri ve il yöneticileri, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, Öğrenci İnisiyatifi, Devrimci Yolda Devrimci Gençlik, Sosyalist Öğrenci Hareketi, Young Struggle, Özgür Gündem gazetesinden Zeki Erdem, BEKSAV yönetim kurulu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Zeytinburnu Şube yöneticileri, HDK Yürütme Kurulu üyesi Emin Orhan, Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB), Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu'ndan (ÖTSP) İsmet Yurtsever avukatlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

'EFELER DİYARINDAN BERÇEMLEŞEREK GELİYORUZ'

Sosyalist gençler, Ege, Çukurova, Ankara, Eskişehir ve İstanbul başta olmak üzere coğrafyanın dört bir yanından, coşkularını kuşanarak bir araya geldi. Ege bölgesinden gelen sosyalist gençler, "Efeler diyarından Berçemleşerek geliyoruz" pankartıyla, "Berçem'den Ekin'e yürüyoruz zafere" sloganıyla sahneye çıktı. Salonda bulunan gençler, alkış ve zılgıtlarla Efeler diyarından gelen gençleri karşıladı.

Açılış konuşmasını Suruç gazilerinden Güneş Erzurumluoğlu yaptı. Katliamda ağır bir şekilde yaralanan ve tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Erzurumluoğlu, genel kurulun olacağı haberini duyduğunda Suruç şehitlerini hatırladığını söyledi, "SGDF bu zamana kadar önemli bir mücadele verdi. En büyük kayıplarını Suruç'da verdi. Ama bence en güzel onuru ve görevi çok iyi şekilde taşıyor hala. Onlar bize bir görev devretti. Biz sırtımızda, yüreğimizde, her adımımızda bu görevi ileri taşıyacağız" dedi.

Divanın seçilmesinin ardından, Suruç başa olmak üzere gençlik mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşu yapıldı.

Genel kurul, SGDF Eş Başkanı Özgen Sadet ve Oğuz Yüzgeç'in konuşmalarıyla devam ediyor.