ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Saray'ın darbesine direneceğiz, faşizmi birlikte yeneceğiz'

SGDF 8. Genel Kurulu'nda konuşan genç örgütlerinin temsilcileri, Saray'ın darbesine karşı birleşik mücadeleyi büyüteceklerini vurguladı, "Saray'ın darbesine direneceğiz, birlikte faşizmi yeneceğiz" mesajı verdi.

Etkin Haber Ajansı / 25 Aralık 2016 Pazar, 14:30

İSTANBUL- Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) 8 Genel Kurulu devam ediyor. Genel kurulda konuşan gençlik örgütü temsilcileri, akademisyenler, Suruç şehitlerinin aileleri ve Suruç gazileri, birleşik mücadeleyi büyüteceklerini vurguladı.

HİÇBİR DÜŞ YARIM KALMAYACAK

Diren Üniversite adına konuşan Doğa Nur, üniversitelerin hedef tahtasında olduğuna dikkat çekti, üniversitelerde Gezi gençliğinin ruhunun var olduğunu söyledi. İktidarın bu ruhtan korktuğunu dile getiren Nur, "AKP, kolluk güçleriyle bize saldırarak, bizi sindirmeye çalışıyor. AKP, kendi gençliğini yaratmaya çalışıyor, bizler sinmeyeceğiz. Baskılara karşı üniversite bileşenleri ile yan yana gelerek başarıyla ulaşabiliriz" dedi.

Marksist Fikir Toplulukları adına kurulu selamlayan Demet Koca, Suruç ve Ankara katliamlarında ölümsüzleşenleri andı, iktidarın kendi çıkarları için insanların ölmesini görmezden geldiğini belirtti, gençliğe omuz omuza mücadele çağrısı yaptı.

Öğrenci İnisiyatifi adına söz alan Roza Kahya, devletin ezilenlere yönelik topyekün bir savaş açtığını vurguladı, "Gençliğin yan yana gelerek 'seni başkan yaptırmayacağız' demesi gerekir" diye ifade etti.

Öğrenci Gençlik Derneği üyes Utku Şahin, böylesi bir süreçte toplanan SGDF Genel Kurulu'nun önemli olduğunu vurguladı. Suruç katliamıyla yeni bir sürecin başladığını belirten Şahin, iktidarın yükseltilen muhalif seslere tahammülsüz davrandığını kaydetti. Şahin, "Suruç'ta ölümsüzleşenlerimizin düşleri bizim de düşümüzdür. 'Hiçbir düş yarım kalmayacak'" diyerek" konuşmasını tamamladı.

ORTAK BİR BARİKAT KURMALIYIZ

Öğrenci Kolektifleri adına konuşan Gönenç Hacaloğlu, salondaki dayanışma ruhunun gençlik hareketi bakımından önemli olduğunun altını çizdi. Bu dayanışma duygusunun "Suruç için adalet" kampanyasında ortaya çıktığını hatırlatan, mücadelenin büyütüleceğini kaydetti ve ekledi, "İktidarın saldırılarına karşı ortak barikat kurmalıyız. Bu barikatlardan en önemlisi üniversitede kurulacak olandır. Hacaoğlu sözlerini 'Hayal gücü iktidara! Yaşasın devrimci dayanışma" dedi.

'NE KADAR HESABIMIZ VARSA BİRLİKTE SORACAĞIZ'

Sosyalist Öğrenci Hareketi üyesi Dersim Konak, Suruç'un herkesin yaşamında derin izler bıraktığını ifade etti, "Gün ezilenlerin haklı direncini birlikte büyütme günüdür, ne kadar hesabımız varsa beraber soracağız. Özgürlüğü fethetme arzumuz ile isyan ateşini harmanlayacağız" diye konuştu.

Devrimci Yol'da Devrimci Gençlik üyesi Ferhat Ateş, AKP'nin ülkeyi karanlığa boğmaya çalıştığını vurguladı, birlikte direnmenin önemine işaret etti. Birlikte mücadele ile kazanılabileceğini kaydeden Ateş, ülkeyi katillere, hırsızlara teslim etmeyeceklerini söyledi.

YOUNG STRUGGLE: SGDF'NİN YANINDAYIZ

Young Struggle üyesi Ruhat Ber, sözlerine Rojava'da tecavüzcü katil DAİŞ çetelerine karşı savaşırken ölümsüleşen Ivana Hofmann'ı ve Suruç'ta ölümsüzleşenleri anarak başladı. Emperyalizmin girdiği varoluşsal krizin Avrupa'da da hissedildiğini söyleyen Ber, "Avrupa'daki sosyalist gençlerin Türkiye'deki faşizmi yenmek için de mücadele etmesi gerekiyor" dedi. Ber, Avrupa'daki sosyalist gençler olarak SGDF'nin yanında olduklarını kaydetti.

'KADINLAR YOL AÇIYOR'

Özgür Genç Kadın Merkezi Koordinasyon üyesi Özge Doğan, kadınların bu yıl da sokakları terk etmediğini hatırlattı, OHAL'den sonra sokaklarda kendilerini var ettiklerini söyledi. Rojava kadın devriminin yarattığı değişime dikkat çeken Doğan, şunları söyledi: "21. yüzyıl kadın isyanı ve devriminin yüzyılı olacak. Bugün kadınlar sokaklardaysa yarın da yol açan kadınlar olacak. Suruç'ta ölümsüzleşen kadın yoldaşlarımızı mücadelemizde yaşatacağız."

LORDOĞLU: KATLİAMLARA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ

Kocaeli Üniversite'den KHK ile atılan akademisyen Kuvvet Lordoğlu, 1 Eylülde 18 akademisyenle birlikte görevlerinden alındıklarını söyledi, ancak kenti ve öğrencilerini terk etmediklerini vurguladı. Suruç katliamında ölümsüzleşenlerin anılarının yaşatıldığını belirten Lordoğlu, 10 Ekim Ankara katliamını hatırlattı, her gün başka yerlerde, başka şekillerde katliamların yaşatıldığını söyledi. Lordoğlu, bunlara karşı beraber mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

Suruç yaralıları adına söz alan Koray Turkay, Suruç'un tarihte yeni bir sayfa açtığını belirtti, "Bu mücadeleyi daha etkin kılmanın sayfasıdır" dedi. AKP'nin ve DAİŞ'in, Suruç katliamı ile Batı ve Doğu'daki halkların buluşmasını engellemek istediğini belirten Turkay, kadınlar, gençler, sosyalistler ve toplumun tüm kesimlerinin bir araya gelerek bu katliamların hesabını soracağını söyledi.

'BU MÜCADELEYİ İLMEK İLMEK ÖRÜYORUZ'

Suruç Aileleri İnsiyatifi adına konuşan Suruç şehidi Çağdaş Aydın'ın babası Fethi Aydın, şunları söyledi: "Hüseyin Toraman'dan bu yana Şengüller' Çağdaşlardan, Kekelerden, Büşralardan mücadeleyi büyütenlere selam olsun. Bu mücadeleyi ilmek ilmek örüyoruz. Bu mücadele sürecek, bu karanlık güçlere, barbarlara rağmen gençliğin mücadelesi sürecek."

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Özlem Gümüştaş, "Coşkunuz ve umudunuz doğrudan bizi etkiliyor" dedi. Gümüştaş, şunları söyledi: "Savunmanlar olarak, müvekkillerimizin peşinden koşarken sorumluluğumuzu bilerek yürüyoruz. Suruç'tan sonra daha büyük tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Bu katliam karşısında direnenlerin yolunda olanlarla yürüyoruz, gücümüzü de buradan alıyoruz. SGDF, bu faşist Saray darbesine karşı halklarımızın onurunu kuşanmak isteyen gençliğin yolunu açmaya çalışacak" dedi.

Kaldıraç okurlarının da selamlama konuşması yaptığı SGDF Genel Kurulu, devam ediyor.