ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Moliere Efendi' Hamburg'ta sahne alacak

Yenikapı Tiyatrosu emekçileri, "Moliere Efendi" oyunlarını 28-29 Aralık günlerinde Hamburg’da sergileyeceklerini duyurdu.

Etkin Haber Ajansı / 23 Aralık 2016 Cuma, 20:19

İZMİR- Yenikapı Tiyatrosu, "Moliere Efendi" oyunuyla turneye çıkacağını duyurdu.

Metin Altıok Kültür Merkezi'nde açıklama yapan Yenikapı Tiyatro emekçilerinden Serkan Koçak şunları söyledi: "Moliere Efendi yaşadığı çağda tiyatro yapmanın ne denli zor olduğunu, baskılara karşı nasıl mücadele ettiğini anlatıyor yazdığı oyunlardan sahneler sunarak. Halkların kültürlerini birleştirmek, kardeşlik ve barış içinde yaşamak için bir kez daha yola çıkıyoruz şimdi. Benzer katliamlardan geçtiğimiz insanların evlerine konuk olacağız. Onları sahnemizde, başka bir dünya ve çağımızın, coğrafyamızın gerçekliğiyle buluşturacağız."

28 ve 29 Aralık günlerinde Hamburg'ta MUT Theatre'nin davetlisi olarak sahne alacaklarını söyleyen Koçak, aynı zamanda yıllardır Almanya'da tiyatro üreten Mahmut Canbay'ın oyunculuk atölyesine katılacaklarını dile getirdi. Koçak, turne kapsamında Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu'nu (AGİF) ziyaret edeceklerini de dile getirdi, "Almanya'daki Türkiye kökenli milletvekilleri ile buluşacağız. Tiyatroları, yaşamları hakkında bir dolu bilgiyle geri döneceğiz" şeklinde koknuştu.

Koçak, "Oyunumuza gelenler şüphesiz gülümseyecektir fakat bilsinler ki, bizi yönetenlerden daha komik değiliz" ifadesini kullandı.