ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Basel'de kadınlardan 'adalet' standı

Ranohi Kadın Meclisi ve Sosyalist Kadın Meclisleri, üç Kürt kadın siyasetçinin öldürüldüğü Paris katliamı davasında adaletin sağlanması talebiyle stant açtı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Aralık 2016 Perşembe, 11:47

BASEL- İsviçre'nin Basel kentinde, Paris'te 9 Ocak 2013'te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez'in katillerinin açığa çıkarılması talebiyle adalet standı açıldı.

Ronahi Kadın Meclisi'nin çağrısıyla Basel Claraplatz'da açılan stantta, Fransa devletine adaletin sağlanması için gerçeği açığa çıkarması istendi. Standa İsviçre SKB üyeleri de destek verdi.

Ronahi Kadın Meclisi atına yapılan konuşmada, "Fransa hükümeti siyasi ve ekonomik çıkarlarını gözeterek Türk devletiyle kirli ilişkiler içerisine girmiştir. Katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen, halen davayı başlatmaması bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Paris katliamı davasında gelinen nokta Fransa adaleti ve yargısı için bir utançtır. Bizler bu davanın peşini bırakmayacağız, bu davanın zamana yayılarak unutturulmasına asla izin vermeyeceğiz" denildi.

Sakine Cansızlar nezdinde yapılan katliamla, kadın mücadelesinin hedef alındığını vurgulayan Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ise, "Faşist TC ve işbirlikçileri bu katliamı planladıkları gibi tetikçinin ölümüyle de davayı örtbas etme çabası içerisine girmiştir. Adaletin sağlanması için sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Stant, bildirinin okunması ve sloganların atılmasının ardından sona erdi.