ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İLEF'te "Haber, Sendika ve Hukuk Düzleminde Gazeteciliğin 5N1K'si" konuşuldu

TGS Ankara Öğrenci Komisyonu kuruluş etkinliğini, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yaptı. "Haber, sendika ve hukuk düzleminde gazeteciliğin 5N1K'sı" başlığıyla düzenlenen söyleşide, gazetecilik tartışıldı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Aralık 2016 Perşembe, 13:56

ANKARA-Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Öğrenci Komisyonu kuruluş etkinliğini "Haber, Sendika ve Hukuk Düzleminde Gazeteciliğin 5N1K'sı" başlığıyla Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde (İLEF) yaptı.

Etkinliğe TGS Ankara Şube Yöneticisi ve Evrensel Ankara Temsilcisi Cem Gurbetoğlu, TGS Hukuk Danışmanı Meliha Selvi ve Milliyet Ankara Haber Müdürü Gökçer Tahincioğlu katıldı.

TGS Ankara Şube Yöneticisi Cem Gurbetoğlu, gazeteleri çıkaranların gazeteci olduğu bir gelenekten patronların gazete sahibi olduğu döneme geçildiğini söyledi. Gurbetoğlu, "Artık işe bir de patronunun ticari ilişkisi girdi. İktidar ve diğer sermaye gruplarıyla ilişkileri de sizin izlediğiniz haberin içeriği ve niteliğini de değiştiriyor. Devlet ihalelerinin, özelleştirmelerin yapıldığı son 20 yıllık dönemde gazetecileri de bir köşeye sıkıştırıyorlar" dedi.

Gazeteci ve belirli basın organlarının hedef gösterildiğini, gazetecilerin işten çıkarıldığını hatırlatan Gurbetoğlu, vergi denetimleri ile basın organlarının sıkıştırıldığını, kayyum ve darbe girişimi ile de kapatmaların yaşandığını söyledi.

"Bu koşullarda yapılan gazeteciliğin tarafsızlığı zaten tartışılır" diyen Gurbetoğlu, şöyle devam etti: "Otosansür daha detaylı ve daha kapsamlı bir şekilde gazetecinin elini kolunu bağlıyor. Gazetecilerden patronlara medya sektörünün geçmesi de sendikaya darbe vurdu. Matbaalardan başlayarak sendikalaşma engellendi. İşten atmak, toplu sözleşme yapamamak, gazetelerin Ankara büroları büyük oranda tasfiye edildi."

Gurbetoğlu, raportör ve manipülatör gazeteci döneminin başladığını vurguladı, "Ya devlet ne diyorsa onu doğrudan aktaran ya da halkı iktidardan yana manipüle eden gazeteci bu dönemde ön plana çıkıyor" dedi.

'STAJ 3 AY SÜRER, 3 AY SONUNDA SİGORTANIZ YOKSA SİGORTASIZ İŞÇİSİNİZDİR'

TGS Hukuk Danışmanı Avukat Meliha Selvi, staj sömürüsü ve gazetecilerin neler yapması gerektiğine dair konuştu. Gazetecilerin yıllarca stajyer olarak çalıştırıldığına dikkat çeken Selvi, şöyle konuştu: "Staj 3 ay sürer, 3 ay sonunda sigortanız yoksa sigortasız işçisinizdir. Sigortasız işçiliğin delili yazdığınız haberlerdir, haberlerinizi belgelendirmelisiniz. SSK yalnızca gelecek için değil bugününüz için de önemlidir. İşveren gazeteciyi ilk başta işçi gibi gösteriyor çünkü Basın İş Kanunu'na göre çalıştırmak işverene yük. Halkın haber alma hakkı için önce biz iyi çalışmalıyız, haklarımızı elde etmeliyiz."

'BUGÜN İTİBARİYLE YİTİRDİĞİMİZ ŞEY NESNELLİK'

Anaakımda uzun staj geleneğinin olduğunu doğrulayan Milliyet Ankara Haber Müdürü Gökçer Tahincioğlu, piyasanın en kötü dönemini yaşadığını belirtti. Tahincioğlu, şöyle devam etti: "Piyasanın en kötü dönemindeyiz. Ankara büroları gazeteleri domine eder ama şu anda sadece 4-5 gazetenin sağlam Ankara bürosu kaldı. Sendikalar maalesef patronların yüksek maaş vaatleriyle bizden bir kaç kuşak önceki gazeteciler tarafından yok edildi, biz de bugün onun sıkıntılarını yaşıyoruz.

Liberal öğretilerdeki tarafsızlık kavramına düşmeyeceğim, gazeteci için önemli olan nesnelliktir. Bugün itibariyle yitirdiğimiz şey nesnellik."