ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gençlik örgütleri: Saray'ın faşizmine karşı birlikte mücadele edelim

DEV-GÜÇ, Devrimci Yolda Devrimci Gençlik, SGDF ve YDG "Faşizme karşı birleşik mücadele için gençlik var" panelinde bir araya geldi. Panelde, sürecin birleşik bir mücadele örme zorunluluğu dayatıldığı belirtilerek, diğer gençlik örgütlerine Saray'ın faşizmine karşı birlikte durmak için çağrı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Aralık 2016 Cumartesi, 16:32

İSTANBUL- Gençliğin Devrimci Gücü (DEV-GÜÇ), Devrimci Yolda Devrimci Gençlik, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG) Taksim'de bulunan Önder Babat Kültür Merkezi'nde "Faşizme karşı birleşik mücadele için gençlik var" panelinde bir araya geldi.

Devrimci Yolda Devrimci Gençlik adına konuşan Ezgi Önalan, gençliğe, üniversitelere, liselilere, genç kadınlara, yönelik saldırılara dikkat çekti, "Bizler saraya, piyasaya biat olmayacağız." dedi.

TEMEL AMACIMIZ FAŞİZME KARŞI FİİLİ BİRLEŞİK MÜCADELE

DEV-GÜÇ adına konuşan Hasan Karadirek, AKP'nin hergün ezilen kesimlere saldırdığını belirtti. Sürecin birleşik mücadeleyi zorunlu hale getirdiğini vurgulayan Karadirek, bu süreçte politika üretmenin esas olduğunun altını çizdi. Gençliğin birleşik mücadelesi tüm bir sınıf mücadelesine katkı sunacağını söyleyen Karadirek, "Bugüne kadar yanyana gelemeyişlerin nedeni bir hastalık olan bürokrasiydi. Temel mutabakatlar üzerinden bir hat kurmayı öneriyoruz. Bundan sonra temel amacımız faşizme karşı fiili bir birleşik bir hat örebilmektir." diye konuştu.

SADECE SÖZLE DEĞİL EYLEMLE BİR ARAYA GELİYORUZ

YDG okuru Fatih Hatayoğlu, devletin Suuç, Ankara ve diğer katliamlarla kendisine muhalif olan yok etmek istediğine dikkat çekti. Özyönetim direnişlerinin devletin korkulu rüyası olduğunu ifade eden Hatayoğlu, 15 Temmuz'dan sonra ise devrimci demokrat güçleri tamamen yok etmeye çalıştığını söyledi. 4 gençlik örgütü olarak çıkış noktalarının gençliğe dair saldırıyı gençlik cephesinden durdurmak olduğunu kaydeden Hatayoğlu, "Yükseldiğimiz zemin şu an için eylem birliktelikleri üzerinedir. Biz önceden yapılanların aksine sadece sözlerle değil eylem deneyimleriyle bir araya gelmeye ve mücadelemizi yükseltmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

SGDF adına konuşan Oğuz Yüzgeç, hedeflerinin daha çok gençlik örgütleriyle bir araya gelmek olduğunu söyledi. 10 Ekim katliamından sonra ihtiyaç duyulan bir araya gelişler bir deneyim oluşturduğunu dile getiren Yüzgeç, 'Suruç için adalet' kampanyası birçok gençlik örgütünün bir araya geldiği bir kampanya olduğunu hatırlattı. Yüzgeç, kendi dar örgütsel çıkarlarının gençlik hareketinin çıkarlarının ötesinde görmediklerini kaydetti. Yüzgeç, "Kendi örgütümüzün rengini bayrağını bir kenara bırakmadan bir arada tek bir örgüt gibi işleme iradesiyle yürüyoruz. Tartışmalarımız birlikte yol yürüme, ardından neye evrileceğine birlikte karar verme iradesine sahiptir. Bugün yapacağımız tüm faaliyetlerin önünde Erdoğan'ın kurmak istediği diktatörlük rejimine karşı mücadele var." dedi.

'GENÇ KADINLARIN YÜRÜTTÜĞÜ MÜCADELE VAZGEÇİLMEZ'

Üniversitelerin akademik-politik mücadele birliğini kurmak istediklerini söyleyen Yüzgeç, genç kadınların yürüttüğü mücadelenin vazgeçilmez olduğunun altını çizdi. Kürdistan'a yönelik katliamcı, şovenist dalgayı kırmanın amaçlarının biri olduğunu da dile getiren Yüzgeç, sözlerine şu şekilde devam etti: "Gençliğin geleceksizleştirilmesine dönük bir mücadele ise kaçınılmazdır. Bu noktalara yönelik teorik farklılıklarımızın farkındayız. Amacımız bu farklılıkları ortak bir politikada kestirebilmektir. 'Teori ayırır, eylem birleştirir' sözünden hareketle teoriyi de küçümsemeden niyetimiz, tarihe birleşik mücadeleye dair bir iz bırakabilmektir. Çağrımızı yineliyoruz. Gelin bu sürece, gençlik hareketinin genel çıkarlarına uygun olarak dahil olun, birleşelim. Yenilsek dahi, birleşik mücadeleye dair tarihe katkı sunacağımıza eminiz."