ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kuzey Ormanları Savunması: Belgrad Ormanı yoksa İstanbul da yok

"Nostaljik Dekovil Hattı" projesiyle Belgrad Ormanı'nın talan edileceğini kaydeden yaşam hakkı savunucuları, 10 bitki türü ve 19 nadir türü barındıran, 71 tür kuş ve 18 memeli hayvanın da evi olan Belgrad Ormanı'nın katledilmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Çevreciler, İstanbul halkına da doğasına sahip çıkmaya çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Aralık 2016 Cuma, 15:22

İSTANBUL- Kuzey Ormanları Savunması, Belgrad Ormanı'nın talan edilmesine karşı İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.

"Dekovil 'nostaljik hat' değil talan projesidir Belgrad Ormanı'ndan elinizi çekin" yazılı pankart açan yaşam hakkı savunucuları, projeye tepki gösteren dövizler taşıdı. Söz alan Belediye Meclis Üyelerinden Hüseyin Tonguç, Dekovil adlı rayın iki hattan oluştuğu bilgisini verdi. İBB Meclis gündemine ilk etabının geldiğini söyleyen Tonguç, şöyle devam etti: "Göktürk-Santral İstanbul kısmına biz olumlu oy verdik. Fakat ikinci kısmını asla kabul etmiyoruz. Belgrad Ormanları'nın tam ortasından geçecek. 3. Köprü ve havalimanı inşaatlarından sonra Belgrad Ormanı'na verilen büyük tahribat sonrası bu proje ile Belgrad Ormanı'na bir hançer vurulacaktır. Bu sebeple CHP Grubu olarak bu projeye karşıyız."

'BELGRAD ORMANINDA 71 TÜR KUŞ VE 18 MEMELİ HAYVAN YAŞIYOR'

Basın açıklamasını okuyan Meryem Gökçeoğlu, İstanbul Boğazı’nın kuzeyde Karadeniz'e açılan iki yakasında "Kuzey Boğaziçi" adı verilen bitki topluluklarının içine dahil olan Belgrad Ormanı'nın 10 bitki türü ve ulusal ölçekte 19 nadir türü barındırdığını kaydetti. Gökçeoğlu ayrıca ormanda, 71 tür kuş ve 18 de memeli hayvanın yaşamlarını sürdürdüğü bilgsini paylaştı.

Haliç Kemerburgaz Dekovil Hattı'nın 100 yıl öncesinin kömür taşıyan raylı sistemi olduğunu hatırlatan Gökçeoğlu, bugün "nostalji" adıyla rant talanında yerini aldığını vurguladı. Yetkililere; 13 Ocak'ta ihaleye çıkması beklenen Dekovil Projesi’nin hazırlıklarının gizliden mi yapıldığını, ihalenin hangi projeye göre yapıldığını, ormandaki ağaçların neden işaretlendiği gibi soruları yönelten Gökçeoğlu, toprağı betonla talan edilen Belgrad Ormanı'nın kadim bir miras olduğunun altını çizdi.

'BELGRAD ORMANI İÇİNDEKİ SU HAVZASI 1840'DA 12 BİN HEKTAR, 2012 İSE 5521 HEKTAR'

İstanbul'un yaşayan son orman ekosistemi olan Belgrad'ın ve orman içindeki su havzaları alanının, 1840'da 12 bin hektar, 2012'de ise 5524 hektar olarak hesaplandığını söyleyen Gökçeoğlu, Erodoğan'ın 41.749 nüfuslu 21 köyün de içinde bulunduğu, 33 bin 500 hektarlık "Kuzey İstanbul" yeni şehir projesini ilan etmesinin ve merkezinin de ağaçlı olduğu açıklamasının üzerinden 5 yıl geçtiğine dikkat çekti.

Gökçeoğlu geçen 5 yılda ormanlık alanlara yapılan projeleri ise şu şekilde aktardı: "Volkswagen Arene yerleşkesi, Seyrantepe Stadı, Vadistanbul, Skyland, Ağaoğlu Ayazağa gökdelenleri, Sular bölgesi ölümüne vuran son darbe Sarıyer-Çayırbaşı Otoyol Tüneli, Megaprojeler, Kuzey Marmara Otoyolu, 3 Havalimanı, Orman köylerine imar verilmesi, Cendere Vadisi'nin imara açılıp, genişletilip yükseltilmesi. Cendere'ye belediyeler tarafından yaptırılan kaçak hafriyat dökümleri; fabrikalar, ardiyeler, beton, taş ve asfalt şantiyeleri,dere yataklarına yapılan kaçak dökümler, Ayazağa yeni mezarlığı, Cendere Vadisinde, Odayeri'nde, Çiftalan'da, Ağaçlı'da, Işıklar'da kum ve taş ocakları, Cendere'deki beton santrali, asfalt fabrikası." Gökçeoğlu, "Çıkar çevrelerine rant sağlama sonrasında bugün kaç hektarlık orman kalmış olabilir?" vurgusunu yaptı.

'BELGRAD ORMANI YOKSA İSTANBUL DA OLMAYACAK'

Bugüne kadar gelip giden iktidarların, ormana, suya ve çevreye ranta çevirmeye çalıştığını kaydeden Gökçeoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Kendi geleceklerine gösterdikleri özeni, yaşam alanlarına da göstermek zorunda kalacaklar. Çünkü Belgrad Ormanı yoksa İstanbul da yok. Belgrad Ormanı yoksa İstanbullu da olmayacak. Belgrad Ormanı'nı silerseniz geriye büyükçe bir hiç kalacak."