ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

CİSST 'Hapiste Genç Var' belgesel gösterimini yaptı

CİSST, İnsan Hakları Haftası kapsamında "Hapiste Genç Var" belgesel gösterimini yaptı. Belgesel, hapishanede bir dönem tutuklu kalmış adli ve siyasi ttutukluların anlatımlarından oluşuyor.

Etkin Haber Ajansı / 14 Aralık 2016 Çarşamba, 11:13

İSTANBUL- Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde İnsan Hakları Haftası kapsamında "Hapiste Genç Var" isimli belgeselin gösterimini yaptı.

Yönetmenliğini Esin Tepe'nin üstlendiği belgesel gösterimine Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da katıldı.

HAPİSHANELER REHABİLİTE DEĞİL TOPLUMDAN İZOLE EDİYOR

Bir dönem adli ve siyasi olarak cezaevinde tutulan kişilerin yaşadıklarının anlatımlarından oluşan belgesel, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerini, insanlık dışı uygulamaları anlatıyor.

Gardiyanların, hapishanede bulunan görevlillerin keyfine göre muamele gördüklerini söyleyen tanıklar, "Hapishanelerdeki ağır işkenceler ve cezalar keyfiyete bağlanabiliyor. Sudan sebeplerle ceza alabiliyorsunuz Bu cezalar görüş yasağından, tekli hücre cezasına kadar değişebiliyor" dedi.

Çocuklara yönelik hapishanelerdeki cinsel istismarın da anlatıldığı belgeselde, tanıklar devletin bu istismarı önlemek için bir şey yapmadığını, aksine buna zemin hazırladığını ifade ediyor.

Tanıklar, cezaevinin insanları topluma kazandırmadığını, aksine insanları toplumdan uzaklaştırdığını anlattı. Hapishanenin insanları yalnızlaştırmaya çalıştığını söyleyen tanıklar, "İnanabiliyor musunuz, dışarıda görseniz korkacağınız kocaman lağım fareleriyle bile arkadaş olabiliyorsunuz" diye konuştu. LGBTİ tutuklular, yaşadıkları cinsel şiddeti anlattı.

'HAPİSHANEDE NESNELEŞİYORSUNUZ'

Gösterimden sonra konuşan CİSST üyesi Alper Yalçın, belgeselin çıkış öyküsünün çocukların tahliye olduktan sonra hapishaneye neden geri döndüklerini araştırmak istedikleri sırada oluştuğunu söyledi. Hapishelerde kişilerin özne olmaktan çıktığına dikkat çeken Yalçın, "Kişilerin nesneleştiği bir durum var" dedi.

CİSST üyesi Berivan Korkut, özellikle adli tutukluların arasında 18-22 yaş arası çok fazla sayıda insanın olduğu bilgisini verdi, çocuk yaşta hapishaneye girenlerin neden yattığı, sonucunun ne olabileceği hakkında çok bilinçli olmadığını vurguladı.

Korkut şunları söyledi: "Uyuşturucu kullanan çocuklara içeriye girdikten sonra tedaviler uygulanmıyor, eğitim hakları engellenmeye çalışılıyor. Çocuklar ve gençleri destekleyen herhangi bir mekanizma yok. Özellikle gençlerde de tekrar çok fazla, insanların kendini değiştirme olanağı yok toplumda. Hapishaneden çıktıktan sonra devlet hiçbir şekilde ilgilenmiyor."

Korkut, son çıkan kanun hükmünde kararname ile tutukluların eğitim hakkının da ellerinden alındığını belirtti.