ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Rakamlarla oynayarak ekonomiyi düzeltmez

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, AKP hükümetinin makroekonomik göstergeler üzerinde yaptığı ayarlamalar ile ekonomiyi düzeltemeyeceğini, ekonomik krizin çözümünün siyaseti demokratikleştirmekten geçtiğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 14 Aralık 2016 Çarşamba, 14:07

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) makroekonomik göstergeler üzerinde yaptığı ayarlamalarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

TÜRKİYE GÜLÜNÇ DURUMA DÜŞÜYOR

Ekonomideki gelişmeleri olduğundan farklı gösterme çabası Türkiye'yi uluslararası ekonomi kamuoyunda gülünç duruma düşürdüğünü ifade eden Temelli, AKP'nin bu hileye sıklıkla başvurduğunu ve iktidarın kısa süreli çıkarları uğruna kurumun itibarını yitirmesine de neden olduğunu kaydetti. Temelli, "Kurumların kalıcı, hükümetlerin geçici olduğunu idrak edemeyen bürokrasi toplumu yanıltarak suç işliyor." dedi.

BÜYÜME SON ÇEYREKTE DÜŞTÜ

Büyüme rakamlarının olduğundan farklı gösterilmesine rağmen, son çeyrekteki negatif büyüme rakamları gizlenemez bir gerçek olarak ortada durduğunu belirten Temelli, "TÜİK, geçmişe yönelik büyüme rakamlarını değiştirmenin ötesinde, tasarruf oranlarını da hayali bir noktaya çıkararak Türkiye'nin en büyük sorunu olan tasarruf açığını çözmüş olduğunu sanıyor." diye belirtti.

AÇIKLANAN RAKAMLARA GÜVENSİZLİK VAR

Açıklanan rakamlara karşı duyulan güvensizlik sadece konunun uzmanları tarafından değil, günlük hayatın içinde de hissedildiğinin altını çizen Temelli, "TÜİK'in enflasyon rakamları sokaktaki fiyat artışlarına, hayat pahalılığına yaklaşmıyor; işsizlik rakamları yaşanan işsizliği açıklayamıyor; yoksulluk verileri ise diğer hiçbir yoksulluk çalışmasıyla örtüşmüyor." diye kaydetti.

Temelli, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Tüm bu akıl dışılığın nedeni, hükümetin giderek sıkıştığı ekonomi alanında kurnazlıklara başvurarak bir çıkış yolu düşlemesidir. Borçların sürdürülebilirliği için Türkiye'nin hızla tükenen kredibilitesini uluslararası alanda yükseltme çabasıyla akla hayale gelmez işler peşinde koşan hükümet, içeride dolar ve faize karşı savaş açtığını dile getirip, dışarıda zavallı bir pozisyona sürüklenmeyi içine sindirebiliyor."

EKONOMİDE KRİZİN ÇÖZÜMÜ SİYASETİN DEMOKRATİKLEŞMESİYLE MÜMKÜN

Ekonomide krizin çözümü siyasetin demokratikleşmesiyle mümkün olabileceğini vurgulayan Temelli, bu tür kurnazlık ve yalan üzerinden hareketle yaşanan kriz koşullarının saklanmaya çalışılmasının kimseye bir faydası dokunmayacağını, bu tutumun mevcut sorunları daha da büyüteceğini ifade etti.

Hükümetin bir an önce 'tek adam yönetimi' dayatmasına tutsak edilen toplumu ve ekonomiyi bu sarmaldan çıkaracak adımları atmasını isteyen Temelli, "Demokratik siyaset alanında bir an önce zaruri hale gelmiş adımların atılması konusunda uyarımızı yineliyoruz. Başta tutsak edilen Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz ve tüm siyasetçilerin serbest bırakılması, OHAL'e ve bu süreçte yaşanan hukuk dışı hak ihlallerine son verilmesi ve Türkiye'yi bir karanlığa sürükleyecek AKP-MHP Anayasa değişikliği hevesinden dönülmesi gerekliliğini hükümete ve Parlamento'daki partilere bir kez daha hatırlatıyoruz." dedi.