ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

SKM: OHAL'iniz tecavüz bu halimiz isyandır

SKM üyeleri İstanbul, Ankara ve İzmir'de, "Yaşamak istiyoruz" eyleminin 11.'sini gerçekleştirdi. Bu ay ki eylem Aladağ'daki yurt katliamında yaşamını yitiren kız öğrencilere atfedildi. "OHAL'iniz tecavüz, bu halimiz isyandır" diyen sosyalist kadınlar, katliam, taciz ve tecavüzlere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini haykırdı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Aralık 2016 Pazar, 19:38

HABER MERKEZİ- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), her ay yaptığı "Yaşamak istiyoruz" eylemlerinin 11.'sini gerçekleştirdi. İstanbul, Ankara ve İzmir'de sokağa çıkan SKM üyeleri, bu ay ki eylemlerini Aladağ'daki yurt yangınında yaşamlarını yitiren öğrenciler için yaptı.

İSTANBUL

İstanbul SKM üyeleri, bu ay da Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda bir araya geldi. "Yaşamak istiyoruz" yazılı pankartın açıldığı eylemde, "Kadın cinayetleri politiktir", "Yaşasın kadın dayanışması", "Erkek adalet değil, gerçek adalet" sloganlarını attı.

Eyleme Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreteri Ebru Yiğit, BEKSAV Kadın Meclisi ve Özgür Genç Kadın (ÖGK) üyeleri destek verdi.

Açıklama yapan Gülçin Aykul, 11 Şubat'ta Özgecan Aslan şahsında başlattıkları eylemlerin 11'incisini gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Aykul, "Geçtiğimiz onbir ay boyunca şiddet taciz tecavüz katliamlar azalmadan aksine artarak devam ediyor. Kadına, çocuğa bir bütün olarak insanlığa karşı işlenen suçlar, katliamlar, hak ihlalleri hız kesmeden devam ediyor" dedi.

Aykul, 2016'nın ilk 11 ayında en az 241 kadının katledildiğini, 72 kadının tecavüze uğradığını, 111 kadının tacize maruz kaldığını, 387 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğunu, 314 kadına şiddet uygulandığını aktardı.

Adana Aladağ'da yurtta çıkan yangında 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Aykul, çocukların yangından değil, erkek egemen sistemin katliam ve cinayet politikası nedeniyle yaşamlarını yitirdiğini söyledi. Aykul, yurdun yangın merdiveni çıkışlarının kilitli olduğunu hatırlattı. Aykul, "Tüm bunlar tekil, münferit olaylar değildir. Erkek egemen sistemin kadınlara çocuklara reva gördüğü yaşamın birer kanıtı ve sonucudur. Çocukları, kadınları öldüren, kız çocuklarını yurtlara kilitleyen, tecavüzcüleri iyi halden serbest bırakan, kadınları çocukları değil failleri koruyan erkek egemen sistemden alacaklıyız" diye konuştu.

Aykul, kadın cinayetlerine, tacize ve tecavüze karşı her alanda yaşam hakkını savunmaya devam edeceklerini vurguladı, mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

ANKARA

Yüksel Caddesi'nde toplanan SKM üyeleri, "OHAL'iniz tecavüz, bu halimiz isyandır", "Kadın cinayetleri politiktir", "Erkek vuruyor, devlet koruyor" sloganlarını attı.

Açıklama yapan Berfin Ayırkan, son bir yıldır yaşanan kadın katliamları, taciz ve tecavüzlere ilişkin bilgi verdi, kadına yönelik şiddetin ve hak ihlallerin hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

"Birleşerek tacize tecavüze cinayetlere karşı sözümüzü söyleyerek, isyanımızı yükselterek yaşadığımız her alanda direnmeye yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz" diyen Aykıran, sözlerini "Hiçbirimizin kirpiğinin yere düşmesine izin vermeyeceğiz" diyerek tamamladı.

İZMİR

İzmir'de ise SKM ve ÖGK üyeleri, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplandı. Açıklama yapan ÖGK üyesi Hatice Polat, kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve tecüvüz olaylarının arttığını belirterek, "Tüm bunlar tekil, münferit olaylar değildir. Erkek egemen sistemin kadınlara çocuklara reva gördüğü yaşamın birer kanıtı ve sonucudur" dedi.

Polat, şunları belirtti: "Çocukları, kadınları öldüren kız çocuklarını yurtlara kilitleyen, tecavüzcüleri iyi halden serbest bırakan, kadınları, çocukları değil, failleri koruyan erkek egemen sistemden alacaklıyız. Kadınlar olarak, nasıl ki tecavüz yasasının Meclis’ten geçmesine izin vermediysek, bir erkeğin iki kadını katlettikten sonra pervasızca 'bu ülkede kadın hakları var diyorlar ya bu ülkede kadın hakları diye bir şey yok namusumu temizledim' demesine de, yanarak ölen çocukların arkasından 'bu da onların kaderiymiş' diyen erkek egemen akla da boyun eğmiyor, itaat etmiyoruz."

Açıklamanın ardından Yenikapı Tiyatrosu, kadına yönelik şiddeti anlatan bir oyun sergiledi.