ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Akademisyenler ve öğrencileri: KHK'lar ve OHAL gitsin! Biz kalıyoruz

Akademisyenler ve öğrencileri, İÜ Beyazıt kampüsünün önünde "KHK'lar ve OHAL gitsin! Biz kalıyoruz!" şiarıyla eylem yaptı. Yapılan açıklamada, ülkenin çökertildiği vurgulandı, "OHAL ve KHK'ler kaldırılmalı" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Aralık 2016 Perşembe, 15:46

İSTANBUL- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Demokratik Üniversite Girişimi, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (Ünivder), SES Aksaray Şubesi, Eğitim-Sen İstanbul 6 No'lu Üniversiteler Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve üniversite öğrencileri, İÜ Beyazıt Ana Kapı önünde "KHK'lar ve OHAL gitsin! Biz kalıyoruz!" şiarıyla eylem yaptı.

Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, HDP İl Eşbaşkanı Aysel Güzel, TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel de katıldı. Eylemde sık sık "Teslim olmadık, olmayacağız", "Direne direne kazanacağız", "Beyazıt faşizme mezar olacak" sloganları atıldı.

Eylemde konuşan İÜ Çapa Tıp Fakültesi'nde işten atılan direnişçi işçi Cemal Bilgin, sadece kendi uğradıkları haksızlıklar için değil, ezilen tüm kesimler için burada olduklarını söyledi. Üniversitenin asıl sahiplerinin burada olduklarına vurgulayan Bilgin, üniversiteyi zarara uğratanların ise içeride olduğunu söyledi. Bilgin, "Onlar akademisyenleri, gerçekleri açığa çıkaran işçileri atıyorlar. Mücadele edip kazanana kadar mücadelemizden bir adım bile geriye atmayacağız" şeklinde konuştu.

SES Aksaray Şube Başkanı Aydın Erol, İÜ'de taşerona karşı verdikleri mücadelenin birilerini rahatsız ettiğini söyledi. Yakın bir zamana kadar İÜ'de yetkili sendika olduklarını ifade eden Erol, sahte üyeliklerle yetkilerinin çalındığını dile getirdi. Erol, "Ayrıca bu süeçte KESK'in de birçok üyesi açığa alındı. Mücadelemiz sonucu yeni çıkardıkları KHK'lerle bazı üyelerimiz işlerine iade edildi. Bütün üyelerimiz işlerine iade edilene kadar mücadele edeceğiz" dedi.

BİZİ BİTİRDİĞİNİZİ SANMAYIN

İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde akademisyenken KHK ile işten atılan Levent Dölek, İÜ'nün muhalif akademisyenleri yıldırmak için çok fazla şey yaptığına vurgu yaptı, rektörlüğün kendilerine soruşturmalar açtığını, fişlediğini ifade etti. Dölek, "Türlü bahanelerle kadrolarımızı vermediler, işten atmaya çalıştılar, başaramadılar. Ancak; yargısız infaz olan KHK'lerle işten atabildiler. Biz yaptığımız her şeyi hala savunuyoruz, eşitlik ve özgürlük mücadelesi yürütüyoruz. Bizim saklayacak, korkacak hiçbir şeyimiz yok" diye konuştu. İktidarın ekonomiyi de giderek çökertiğini belirtten Dölek, bunun hesabını emekçilere çıkartıldığına dikkat çekti. Kendilerinin atılmış olmasının bir teferruat olduğunu söyleyen Dölek, sözlerine şu şekilde devam etti: "Burada amaçladıkları rejimin köklü değişikliği, istibdat rejimi inşa etmeye çalışıyorlar. Çetecilere 'şehit', onurlu mücadele eden akademisyenlere 'terörist' dediler. Bizi bitirdiğinizi sanmayın, bizim ardımızdan gelecek olan binlerce emekçi çocuğu var."

ÖZERK-DEMOKRATİK ÜNİVERSİTEYİ KURACAĞIZ

Üniversite öğrencileri adına konuşan Gönenç Hacaloğlu, İÜ'de 3 gündür süren faşist saldırıları hatırlattı, tüm saldırılara, engellemelere rağmen burada olduklarını vurguladı. Birçok üniversitelinin bir arada olduğunu dile getiren Hacaloğlu, "Bizler yani üniversitenin gerçek sahipleri işten atmalara, üniversitenin özerkliğinin yok sayılmasına, üniversiteye yönelik tüm gerici-faşist-piyasacı saldırılara karşı buluştuk" dedi. İşten atılan onurlu hocalarımızı geri alacaklarını kaydeden Hacaloğlu, üniversitenin biat etmeyeceğine vurgu yaptı.

Ezilen, haksızlığa uğrayan tüm öteki kesim için burada olduklarını ifade eden Hacaloğlu, AKP iktidarına karşı üniversiteliler olarak bu meydandan 'dur' dediklerinin altını çizdi. Bu memleketi diktatörlük sevdalılarına teslim etmeyeceklerine vurgulayan Hacaloğlu, kanlı bir başkanlık rejiminin inşasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Hacaloğlu, "Hem emekten, barıştan yana kamusal-demokratik bir üniversiteyi buradaki onurlu hocalarımızla birlikte kuracağız. Hem de bu memleketin tüm halklarıyla, onurlu emekçileriyle birlikte eşit, özgür, yaşanılabilir bir ülke mücadelemizi sürdüreceğiz." diye konuştu.

MEMLEKETİ OHAL FIRSATÇILARINA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını okuyan Görkem Doğan, üniversiteleri ve memleketi OHAL fırsatçılarına teslim etmemek için burada olduklarını söyledi. KHK'lerle rektörlerin seçim olmaksızın Cumhurbaşkanı tarafından atandığını hatırlatan Doğan, üniversite bileşenlerinin kampüs dışına sürülmeye çalışıldığını ifade etti. Üniversiteyi savunmanın tüm temel özgürlükler için gerekli olduğunun altını çizen Doğan, "Tüm ülke iktidar tarafından çökertiliyor, Batılı emperyalistlere karşı gerçek mücadele edenleri sindirmeye çalışarak ülkenin direnci kırılıyor. Ekonomiyi çökertiyorlar, basın zapturap altına alınmaya çalışılıyor. Parlemanter sistem, monarşiye dönüştürülüyor. OHAL'in kaldırılmasını, KHK'lerin iptal edilmesini, işten atılan arkadaşlarımızın geri alınmasını istiyoruz" diye kaydetti.