ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Krizin faturası emekçiye; patronlara teşvik, ek kredi, vergi indirimi

AKP/Saray iktidarı, TL'nin döviz karşısında değer kaybetmesi ve ekonomik krizin derinleşmesi üzerine Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nu topladı. Patronların çıkarları için alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıdan, 250 milyarlık ek kredi, vergi indirimi, KDV iadesi ve prim ertelemesi çıktı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Aralık 2016 Perşembe, 20:35

HABER MERKEZİ- Saray kabinesinin Başbakanı Binali Yıldırım, Dolar ve Euro karşısında TL'nin giderek değer kaybetmesi ve ekonomik krizin derinleşmesi üzerine Çankaya Köşkü'nde ikinci kez toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "kriz yine teğet geçecek" sözlerinin aksine Başbakan Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına ilişkin aktarımında piyasadaki nakit ihtiyacına dikkat çekti. Yıldırım, hükümetin kriz sürecinde patronlara tam destek olacağına işaret etti. Yıldırım, "Sıkıntıyı rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlatmak, hatta istihdamı arttırmak için hazine kefaleti getirmek suretiyle kredi garanti fonunun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz" ifadelerini kullandı.

Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararları arasında patronlara ek kredi açılması, vergi indirimi, KDV iadesi ve prim ertelemesi gibi çok sayıda destek ve teşvik yer aldı.

'PATRONLARI KORUMA PAKETİ'

Yıldırım'ın açıkladığı EKK kararlarına göre 2017'de şu tür adımlar atılacak:

-KOBİ'ler, büyük işletmeler ve ihracat yapanların nakit sıkıntılarını gidermek için Hazine garantili 250 milyar liraya kadar ek kredi hacmi oluşturulacak. KOBİ'lere faizsiz 3 yıl vadeli 50 bin TL'ye kadar kredi verilecek.

-İhracatta teminat yüzde 100, KOBİ'lerde yüzde 90 düzeyinde olacak.

-İmalat sanayisinde yeni yatırımlara devlet katkısı yüzde 15 artırılırken, kurumlar vergisi indirimi tam olarak uygulanacak.

-Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi yapılacak.

-Asgari ücret desteği alan işverenlerin 2017'nin ilk üç ayındaki SGK primleri Ekim, Kasım, Aralık aylarına 9 ay faizsiz olarak ertelenecek.

-BDDK tarafından bankaların karşılık yükümlülükleri azaltılacak ve bütün kredilere yeniden yapılandırılma imkanı getirilecek.

-Kamuda harcama kısıtlamasına gidilecek, ihtiyaç olmadıkça yeni personel ve bina alımı olmayacak,

-Kara listedeki kredi borçluları için sicil affı gelebilecek.

-Yurtdışı müteahhitlik faaliyetlerinde yurt içi malzeme kullanımında sıfır faiz uygulanacak.