ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İş cinayetlerini konu alan film: Babamın Kanatları

İnşaatlarda iş cinayetlerini konu alan ve bu konuda duyarlılık yaratmaya çalışan 'Babamın Kanatları' filmi vizyonda. Filmin yapımcılığını yapan Soner Alper, "İşçi ölümlerinin giderek arttığı şu dönemde bu konu hakkında duyarlılık yaratmak, insanların kafasında bir soru işareti bırakmak istedik." dedi.

Etkin Haber Ajansı / 04 Aralık 2016 Pazar, 12:29

İSTANBUL (Havva Cuştan)- İş cinayetlerinin artık bir katliama dönüştüğü, Soma, Ermenek ve son olarak Şirvan'da patronların ihmalleri sonucu yüzlerce madenci katledildi. OHAL'le beraber işçilerin kazanılmış bir çok hakkı elinden alındı ve işçi katliamlarının önünün açıldığı bir dönemde işçilerin sıradan ve hiçe sayılan hayatlarını anlatan bir film vizyonda: "Babamın Kanatları."

Filmin yönetmenliğini Kıvanç Sezer yaptı. Menderes Samancılar ve Tansel Öngel'in de rol aldığı filmin yapımcılığını ise 'Gelecek Uzun Sürer' ve 'Sonbahar' gibi toplumsal duyarlılık yaratan filmlerin de yapımcısı olan Soner Alper yaptı. Filmin konusu ise; inşaatta çalışan bir işçi olan İbrahim'in hayatı üzerinden işçilerin hayatlarının nasıl hiçe sayıldığı, sermayenin kâr hırsı için işçileri ölüme terk etmesi anlatılıyor.

Yapımcı Soner Alper, filme neden ihtiyaç duyduklarını ve çekimler öncesinden ve sonrasında yaşadıkları zorlukları ETHA'ya değerlendirdi.

'FİLMİ ÇEKMEK İÇİN İNŞAAT BULMAKTA ZORLANDIK'

Son dönemde 2500 işçinin öldüğünü söyleyen Alper, böyle bir dönemde bu filmi yapmak istemelerinin nedenini; insanların bu konuda bilinçlenip, duyarlılık yaratmak olarak açıkladı. Muhalif her kesimin sindirilmeye, yok sayılmaya çalışıldığı bu dönemde böyle bir filmin çekerken yaşadıkları sıkıntıyı sorduğumuzda Alper, "Bizim için öncesi ve sonrası zorlu bir süreçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan zor izin aldık. Muhalif bir film yaptığınız için sektörden de destek alamıyorsunuz, yatırımcı bulamıyorsunuz. Finansal desteklerde çok zorlandık ve hala da zorlanıyoruz. İzin aldıktan sonraki süreçte kolay olmadı. İnşaat işçilerinin hayatını anlattığımız için bir şantiye bulmamız gerekiyordu, birçok kişi bize yer vermek istemedi. En sonunda terk edilmiş bir şantiye bulduk, çekimlerimizi orada yapabildik" diye cevap verdi.

'AMACIMIZ FİLMİ DAHA FAZLA İNSANA ULAŞTIRMAK'

Amaçlarının bu filmi daha fazla insana ulaştırmak olduğunu ifade eden Alper, "Bizim için asıl başarı insanların kafasında bir soru işareti yaratabilmek." dedi. İşçi sendikalarından da olumlu tepkiler aldıklarını belirten Alper, özellikle konunun muhataplarının filmi beğenmesinin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Film esnasında herhangi bir iş kazası yaşayıp yaşamadıklarını sorduğumuzda Alper, gülümseyerek şu yanıtı verdi: "Evet, tüm önlemleri almamıza rağmen küçük bir kaza yaşadık. Çalışan arkadaşlarımız sigortalı çalışıyor. Kazanın ardından yaralanan arkadaşımızı hemen hastaneye götürdük, arkadaşımızın ciddi bir sorunu yoktu zaten şu an durumu gayet iyi."