ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Absürd bir sistem eleştirisi: Joko'nun doğum günü

4. Diyarbakır Tiyatro Festivali'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanmasıyla engellenmesi sonucu Yolcu Tiyatro, oynayanamayan 'Joko'nun Doğum Günü' adlı oyunu çeşitli sahnelerde oynayacak. Sistemin çok yönlü eleştirisinin yapıldığı oyunda, ezen ve ezilen ilişkisini absürd bir şekilde ortaya koyuyor.

Etkin Haber Ajansı / 04 Aralık 2016 Pazar, 11:10

İSTANBUL- 4. Diyarbakır Tiyatro Festivali'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanmasıyla engellenmesi sonucu Yolcu Tiyatro, oynayanamayan 'Joko'nun Doğum Günü' adlı oyunu "4.Diyarbakır Festivali için oyna" şiarıyla çeşitli sahnelerde oynanacak.

Oyun ilk kez Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi'nde sahnelendi, oyunu birçok seyirci izledi. Yönetmenliğini Ersin Umut Güler yaptığı oyunun oyuncu kadrosunda ise Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu, Cenk Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede yer alıyor.

Mevcut sistemin çok yönlü olarak eleştirildiği iki perdelik oyunda baş karakter olarak Joko karşımıza çıkıyor. Joko, zar zor bulduğu küçük bir su deposunda çalışarak yoksul ailesine bakan genç bir işçi. Joko üzerinden işçilerin nasıl insanlık dışı çalışma koşullarına mecbur bırakıldığını, ezen-ezilen çelişkisi üzerinden ironik bir dille ortaya koyuyor. Ayrıca toplumsal cinsiyet rollerine de gönderme yapan oyunda; işçilerin dışarıdaki sömürüsünün evde toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl sarmal sağladığına da değiniyor. Aristokrat bir doktor üzerinden de bilimin egemenlerin yanlısı olmasını da eleştiren oyun, ayrıca işçilerin bu insanlık dışı uygulamalara en ufak bir başkaldırısında nasıl bir şiddet sarmalında olduğunu ve bastırılmaya çalışıldığını da gözler önüne seriyor. Joko'nun oyunda geçen "Bir de sizleri taşımaya başladığımdan beri yere bakıyorum hep, daha önce göğe bakardım.." sözü ise tüm oyunu özetlemeye yetiyor aslında. Oyunun sonunda işçilerin istediklerinde bedel ödeyerek de olsa kazanabileceği mesajı veriliyor.

Joko'nun kan emicilere ve sömürenlere karşı nasıl kazandığını ise izleyip görmek gerekiyor. Oyun 4, 11 ve 27 Aralık'ta Ortaköy Afife Jale Sahnesi'nde, 29 Aralık'ta ise Caddebostan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.