ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

30 yıldır sağlık ocağı var ancak personel yok

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Soredêr (Yanal) Mahallesi'nde 30 yıldır sağlık ocağı var ancak sağlık personeli yok. Halk, yıllardır dört gözle sağlık personeli bekliyor.

Etkin Haber Ajansı / 28 Kasım 2016 Pazartesi, 14:30

VAN- Van'ın Başkale ilçesine bağlı 80 haneli Yanal Mahallesi'nde sağlık ocağı var ancak sağlık personeli yok. Temeli 1986 yılında atılan sağlık ocağı, sadece 1989 yılında kısa bir süreliğine hizmet vermiş ve köylülerin anlatımına göre o gün bugündür köye herhangi bir sağlık personeli uğramamış.

Önceki yıllarda onarımdan geçen Yanal Mahallesi Sağlık Ocağı, son olarak 2008 yılında 45 bin TL yatırım yapılarak yeniden onarıldı fakat köye bir türlü sağlık personeli ataması yapılmadı.

Defalarca ilgili yerlere müracaatta bulunan mahalle halkı, sağlık ocağının işlevsiz bırakılmasına tepkili.

Başkale'ye 55 km uzaklıkta bulunan mahallede, kışın yolların kapanması sebebiyle önceki yıllarda 4 kişinin tansiyon veya doğum sancısından acil müdahale edilmediği için yaşamını yitirdiği belirtildi.

Merkezi konumda bulunan Yanal Mahallesi'ndeki sağlık ocağının işlevsiz olması, ona yakın 5 mahalleyi de olumsuz etkiliyor. 6 mahalle, bir iğne yaptırmak için 1 kilometre uzaklıktaki Kanîspî (Eşmepınar) Mahallesi'ne gidemediği için 55 kilometre uzaklıktaki ilçeye gitmek zorunda kalıyor.

Köylülerin aktarımına göre; 1986 yılında yapılan sağlık ocağı, mahalle sakinlerinden habersiz bir şekilde korucu olan Eşmepınar Mahallesi'ne taşınmış ve korucuların ise civar mahallelerden kimsenin köylerine girişlerine izin vermedikleri iddia ediliyor.

Köy sakinleri, hemen yanı başlarında bulunan İran sınırındaki Eşmepınar Sağlık Ocağı'na sağlık personeli atandığına dikkat çekti. Ayrıca mahallerinde yaklaşık 12 kadrolu öğretmen bulunduğunu hatırlatan mahalleliler, "Neden sağlık personeli atanmıyor veya gelmek istemiyor?" diye sordu.

Mağdur olduklarını belirten köylüler, mevcut duruma tepki göstererek sıkıntılarını şöyle dile getirdi: "Sağlık ocağımız var ancak doktor yok. Özellikle de çocuklar ve yaşlılar mağdur, aşılarını yaptıramıyoruz, herkes hasta ve köyde yatalak hastalar var kontrolleri yapılamıyor, bir çare bulunsun nereye gideceğimizi ve ne yapacağımızı bilemiyoruz, çaresiziz. Ambulans acil hastalarımıza dahi gelmiyor, kendi imkanlarımızla araç kiralayıp hastalarımızı Başkale veya Van'a götürmek zorunda kalıyoruz."