ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Gelir eşitsizliğinde uçurum artıyor

Türkiye'de gelir eşitsizliğinde uçurum artıyor. En zengin yüzde 20'lik kesim ile en yoksul yüzde 20'lik kesimden 7,6 kat daha fazla gelirden pay alıyor.

Etkin Haber Ajansı / 24 Kasım 2016 Perşembe, 11:21

İSTANBUL- DİSK Genel İş Sendikası'nın hazırladığı "Türkiye'de gelir eşitsizliği ve yoksulluk raporu"na göre zenginler, yoksullara göre 7,6 kat daha fazla gelire sahip. Türkiye OECD ülkeleri arasında gelir eşitsizliğin en fazla oduğu üç ülke arasında yer alıyor. Türkiye ile birlikte anılan diğer iki ülke Şili ve Amerika.

TÜİK 2015 yılı Gelir ve Yaşam koşulları araştırması sonuçlarına yer verilen rapora göre Türkiye'de en zengin yüzde 20'lik kesim, en yoksul yüzde 20'den 7,6 kat daha fazla gelirden pay alıyor. En yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,5 iken, en yoksul kesimin toplam gelirden aldığı pay sadece yüzde 6,1.

Gelir eşitsizliğinin en önemli sonucunun yoksulluk olduğu değerlendirmesi yapılan raporda, yoksulluk sınırının 6.246 TL olduğu ve 11 milyon 219 bin kişinin yoksulluk sınırı altında yaşadığı belirtildi. Toplam istihdam içerisinde ise yoksulluk oranı yüzde 9,4'la çalışan 10 kişiden 1'inin yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

Eşitsizliğin ortaya çıkardığı bir başka sonucun borçlanma olduğu belirtilen raporda, Türkiye'de yaşayanların 70'inin borçlu olarak yaşamını sürdürdüğü belirtildi. TÜİK verilerine göre 76 milyon 369 bin kişilik ülke nüfusunun yalnızca yüzde 32'sinin borcu bulunmazken, yüzde 68'i yani 51 milyon 930 bin 920 kişi borçlu yaşamaktadır. Bu veriye, konut ve konut masrafları dahil değil.