ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: EKK'nin iptali çaresizliktir

EKK toplantısının iptal edilmesine ilişkin yazılı açıklama yapan HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, "Bugünkü iptal nedeni yoğun program değil, olsa olsa yoğun çaresizliktir" diye belirtti ve "Emek meslek örgütlerini, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını iktisadi alana dair toplumun haklarını savunmak konusunda inisiyatif almaya çağırıyoruz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 22 Kasım 2016 Salı, 11:51

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun (EKK) bugün yapılması planlanan toplantısı iptal etmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cuma günkü toplantısında doların yükselişini düşürmeye odaklanan Kurul, yaptığı açıklamalardan sonra ise doları düşürmekten öte yükselttiğini ifade eden Temelli, "Bugünkü iptal nedeni yoğun program değil, olsa olsa yoğun çaresizliktir" diye belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım'ın, Cuma günkü EKK toplantısı öncesi yaptığı açıklamada ekonomide birçok şeyin yolunda olduğunu, dolardaki hareketlenmenin arızi bir gelişme olduğunu ima etmiş, toplantı sonrasında ise ekonomideki olumsuz gelişmeleri küresel piyasalara bağlamıştı. Temelli, "Sene 2008 olsaydı, küresel piyasalara bağlı bir açıklama anlamlı olabilirdi, ama bugün yaşanan olumsuz ekonomik gelişmeler kesinlikle Erdoğan-AKP iktidarının ve ekonomi kurmaylarının eseridir" diye kaydetti.

Elbette küresel ekonominin etkilerinden yalıtılmış bir ekonomi söz konusu olamaz, ama bugünkü sorunları küresel gelişmelere bağlayıp, faiz lobisi söylemiyle son üç yılı geçirenlerin çözüm üretmelerinin olanaksız olduğunu vurgulayan Temelli, "Ekonominin farklı uçlarından tutmuş bakan ve ekonomi danışmanlarının birbiriyle tutarsız ve iktisaden anlamsız açıklamaları içine sürüklendiğimiz süreci gayet iyi açıklıyor. Merkez Bankası'nın müdahalesine gerek yok diyenden, MB'nın müdahalesinin yerinde olduğunu söyleyene; hala faizlerin düşürülebileceğini söyleyenden dövizin bu artışının ekonominin gücünü gösterdiğini söyleyene kadar tutarsızlık hikâyeleri dinliyoruz" dedi.

Bunlar yetmezmiş gibi, bir de 'yeni iktisadi model' önerileriyle Erdoğan-AKP iktidarının gündem saptırmaya yönelik algı yönetimi peşinde koştuğunu söyleyen Temelli, "Siyaseten sürüklendiğimiz ve inatla sürdürülmeye çalışılan yanlış politik reçeteye hiçbir ekonomik model cevaz vermez. Değil Şangay, hangi beşli ile bir araya gelirlerse gelsinler, bu siyasi anlayıştan bir çözümün çıkmasını beklemek eşyanın tabiatına aykırıdır" diye belirtti.

Bugün iktidarın, döviz, faiz, üretim ve istihdam arasındaki ilişkiyi doğru okumaktan yoksun olduğunu kaydeden Temelli, iç üretimi tüketimi körükleyerek canlandırıp, kapalı bir ekonominin iktisat politikalarıyla krizi savuşturma peşinde olanların olağanüstü yüksek dış borç stokunu, bu borçların sektörel dağılımını ve istihdam üzerindeki etkilerini; cari açık ve borç servisi için gerekli dövizi ve bunun enflasyonist etkilerini hesaplamak yerine, varsa yoksa 'tek adam rejimi'ni hayata geçirme çabası içinde olduğunun altını çizdi.

HDP olarak bu gidişe dur demenin aciliyetine vurgu yapan Temelli, "Emek meslek örgütlerini, sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarını iktisadi alana dair toplumun haklarını savunmak konusunda inisiyatif almaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki, ekonomideki bu anlayışla ortaya çıkan savurganlık sonucu gasp edilen halkların ve emekçilerin haklarıdır" diye belirtti.