ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Belediye'nin rant hırsına izin vermeyeceğiz'

Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Beyoğlu Kent Savunması, Roma Bostanı'nın ranta açılmasını ve Kabataş'ın Martı Projesi ile talan edilmesinin İBB önünde protesto etti. Yeşil alanların, sahillerin talanına izin vermeyeceğini belirten kent savunucuları, "Mahallelerimizi savunacak, yeşil alanlarımızı koruyacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Kasım 2016 Perşembe, 11:56

İSTANBUL- Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Beyoğlu Kent Savunması, Roma Bostanı'na yapılacak olan sosyal tesisi ve Martı Projesi olarak bilinen Kabataş Transfer Merkezi Projesi'ni protesto etti.

'YEŞİL ALANLARIMIZI KORUYACAĞIZ'

Fatih'teki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde yapılan eylemde konuşan Selen Bilgör, İBB'nin, rant için Cihangir'de bulunan Roma Bostanı'na yıllardır göz koyduğunu söyledi. Bilgör, belediyenin yakın zamanda Roma Bostanı'nda sosyal tesis için başlattığı çalışmaların, Cihangir halkı tarafından durdurulduğunu hatırlattı. Bilgör, arkeolojik araştırmalar yapılamadan ve yer altındaki potansiyel değerlerine bakılmadan bostana herhangi bir inşaat yaptırmayacaklarını vurguladı, "İBB'nin bu gibi yeşil alanları bilerek bakımsız bıraktığını farkındayız. Biz kent savunucuları ve Cihangir halkı olarak mahallemizi savunacağız, yeşil alanlarımızı koruyacağız" dedi.

MARTI PROJESİ'NE KARŞI 5 BİN 977 İMZA

Kabataş Sahili'nin, en az 3 yıl halka kapatılmasına neden olan Martı Projesi'ne ilişkin açıklamayı ise Berrin Alganer okudu. Binlerce kişinin bu projeye itiraz ettiğini kaydeden Alganer, projenin hukuksuz olduğunun altını çizdi. Hukuksuzluğun bir rejim haline getirildiğini vurgulayan Alganer, projenin durdurulması için yaptıkları kampanya kapsamında 5 bin 977 imza topladıklarını açıkladı.

İmzaları belediyeye teslim edeceklerini söyleyen Alganer, şunları söyledi: "Bizler allanıp pullanarak ve tekil bir projeymiş gibi kamuoyuna sunan projelerin aslında bütünün bir parçası olduğunun farkındayız. Beton Martı ve Galataport projelerinin sosyoekonomik ve kültürel değişiminin yanında Beyoğlu Belediyesi'nin rant hırsını da göstermektedir. İstanbul'un Dubaileştirilmesine izin vermeyeceğiz. Yaratılan korku iklimine teslim olmayacağız."