ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Temelli: Ekonomi yönetimi halkı yanıltıyor

HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, "Siyasi iktidarın, başta ekonomi olmak üzere halkı yanıltma çabalarına karşı, üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Kasım 2016 Çarşamba, 14:10

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ekonomide son günlerde yaşanan gelişmeleri Türkiye’nin krize doğru sürüklenmesi olarak değil de ekonominin güçlü olduğunun göstergesi olarak okuyan ekonomiden sorumlu Bakanlar ve hükümete yakın uzmanlar halkı yanıltarak başkanlık hayalini pazarladığını belirten Temelli, "Başkanlık sisteminin hayata geçmesi için olası bir referanduma kadar halkı bu gibi yalan, yanlış haberlerle ve ellerindeki medya gücüyle oyalamaya çalışanlar, aslında kendilerini kandırıyor" dedi.

Dolardaki son günlerde yaşanan tehlikeli artışın ekonomiye getirdiği ilave maliyetin boyutunu dış borç stokuna bile bakarak anlamanın olanaklı olduğunu kaydeden Temelli, "420 milyar dolara ulaşan dış borç stokunun 170 milyar dolarlık kısmı bu yıl geri ödenmek zorundadır. Yıl sonu hedefi 2,95 olan kurun şu anda 3,30’a çıktığını düşündüğümüzde, sırf kur farkından dolayı 55 milyar liralık bir ek maliyet şimdiden gerçekleşmiş durumdadır" diye belirtti.

Diğer taraftan cari açıktan kaynaklanan döviz ihtiyacı da hesaba katıldığında, kur farkının yaratacağı ilave maliyetlerin halkın sırtına büyük yükler getirdiğini vurgulayan Temelli, döviz ihtiyacının artması yurtdışı fon maliyetlerini de artıracağından iktisadi sıkışmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Enflasyonun maliyet etkisiyle yükselmesi ve büyümedeki daralmanın yanı sıra, işsizlik ve yoksulluk gibi kronikleşmiş sorunların daha da derinleşmesi ilk başta görülecek gelişmeler olduğunu ifade eden Temelli, "Ekonomide yaşanan tüm bu olumsuzlukları gizleme çabası Saray’ın siyasi ikbali için yaratılan bir yanılsamadan başka bir şey değildir. 2001’de de olduğu gibi, ekonominin gerçekleri tüm uyuyanları uyandıracak ve yanılsama yaratanların yalanlarını açığa çıkaracak kadar güçlü bir etkiye sahiptir" dedi.

Temelli, "Siyasi iktidarın, başta ekonomi olmak üzere halkı yanıltma çabalarına karşı, üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Ekonomideki bu gidişatın durdurulması, demokratik siyaset mücadelemizin de bir parçasıdır ve bu mücadeleyi tüm emek güçleriyle birlikte sürdüreceğiz" diye belirtti.