ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AKP'den patronlara süper teşvik: Vergi yok, bedava arsa var

AKP'nin patronlara vereceği süper teşvikin ayrıntıları belli oldu. Maliye Bakanı'nın açıklamasına göre, vergi yok, bedava arsa var.

Etkin Haber Ajansı / 15 Kasım 2016 Salı, 19:45

ANKARA- Maliye Bakanı Naci Ağbal, İhracat Zirvesi 2016'nın ikinci oturumunda yaptığı konuşmada "Süper Teşvik Paketi" hakkında bilgi verdi.

"Proje bazlı süper teşvik sistemi"ne geçtiklerini anlatan Bakan Ağbal, "Artık yatırımcı kendisine sunulan hazır bir paketi kabul etmek durumunda değil. Yatırımın ölçeğine, alanına ülke için arz ettiği stratejik önemine ve sağlayacağı katma değere bağlı olarak her bir yatırımcı için yatırımcıya özel teşvik belgesi verme imkanını getirdik. Bu düzenleme önemli imkanları da beraberinde getirdi. 10 yıla kadar vergi tatil. Yani teşvik belgesi aldığınız zaman o yaptığınız alanda 10 yıl süre ile normal bildiğimiz yatırım katkı oranı dışında hiçbir şekilde vergi almayacağız. Bu teşvik sisteminde arsa bedava. Hazine’ye ait taşınmazları hiçbir ücret ödemeden doğrudan doğruya bu yatırımlarda kullanabileceksiniz" dedi.

Kimi yatırımlara devlet olarak ortak olacaklarını söyleyen Bakan Ağbal, "Süper teşvik kapsamında yapılacak yatırımlarda ürünün özelliklerine bağlı olarak kamunun ihtiyaçlarına bağlı olarak eğer uzun süreli stratejik amaçlarımıza uygun düşüyorsa kamunun halihazırda almakta olduğu bir ürünü bu proje kapsamından doğrudan yatırımcıdan alma olanağı getiriyoruz. Belirli bir sürede belirli bir fiyattan alım garantisi veriyoruz" diye konuştu.