ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

35. TÜYAP Kitap Fuarı okurlara kapısını açtı

35. İstanbul Kitap Fuarı'nın onur yazarı Kuçuradi, felsefe ile hareket etmenin toplumları ezbere dayalı sistemden kurtaracağını belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Kasım 2016 Cumartesi, 13:31

İSTANBUL- TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Fuar her yıl olduğu gibi Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. "Felsefe ve İnsan" ana temasıyla düzenlenen fuarın açılış töreni, Karadeniz Salonu'nda gerçekleşti.

"Onur Konuğu" Almanya olan fuarın açılış törenine Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer, onur yazarı Ionna Kuçuradi ve onur sanatçısı Gülsün Karamustafa, TC. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ve çok sayıda yayınevi sahibi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TÜYAP Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu, kitap fuarının bu yılkı programını sundu. 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatan Kavukçuoğlu, yaşamını yitirenleri andı. Kavukçuoğlu, "Nasıl ki o gün sokaklara taşıp, Temmuz darbesini engellemeyi bedenlerini siper ederek başardılarsa nice başarılara imza atılacaktır" dedi.

TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan ise, yaptığı konuşmada kitap okumanın önemini vurguladı. Kitap fuarlarının yazar ve okuru bir araya getirmesinden dolayı son derece önemli olduğunu kaydetti. Hızlan daha sonra kitap fuarına 35 yıldır katılan Cumhuriyet Kitapları, Doğan Yayıncılık, Sev Yayınları ve Yapıkredi Yayınlarının temsilcilerine plaket verdi.

Söz alan Onur yazarı filozof Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi de fuarın bu yılki teması olan "Felsefe ve İnsan" konusunun Türkiye'nin içinden geçtiği sürece denk gelmesinin son derece önemli olduğunu söyledi. Felsefe hakkında kısa bir bilgi veren Kuçuradi, medyanın objektif ve nesnel olarak farklı görüşleri yansıtması gerektiğini kaydetti.

Gerçeklerin ezberlere feda edildiğini belirten Kuçuradi, felsefe ile hareket etmenin insanları ezbere dayalı, gerçekten uzak bilgilerden de uzaklaştıracağını ifade etti.

Tören Almanya Devlet Bakanı Böhmer ve katılımcıların konuşmalarıyla devam etti.