ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Roma Bostanı savunucularından çağrı

Roma Bostanı'nın talan edilmesine karşı çıkan ve bostanı Gıda Ormanı'na dönüştürmek isteyen doğa savunucuları, 12 Kasım Cumartesi günü bostanda yapılacak olan çalışmalara katılım çağrısı yaptı. Yaşam hakkı savunucuları, "İsteyen herkes bostan ürünlerini hiçbir ücret ödemeden alabiliyor. Şimdi kış geldi. Yine kış fidelerimizi ve fidanlarımızı dikme zamanı. Siz de gelin" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Kasım 2016 Cuma, 10:28

İSTANBUL- Roma Bostanı'nın temizlenmesi ve toprağının işlenir hale gelmesi için bir buçuk yıldır çalışan çevreciler, bostanı kışa hazırlamak için dayanışma çağrısı yaptı.

"Kış geliyor, gelin Bostan'da birlikte olalım" diyen yaşam hakkı savunucuları, doğayı savunan herkesi 12 Kasım Cumartesi günü Bostan'da buluşup kışlık fideleri bostanın sebze yataklarını dikmek için yapılacak çalışmaya katılmaya çağırdı.

Doğa savunucularının çağrısı şöyle: "Şu anda Roma Bostanı'nda elma, zeytin, erik, ayva, Trabzon hurması, iğde, nar, ve incir ağaçları var. Ayrıca destek türlerden defne, hatmi, gül ibrişim, erguvan, sinameki, böğürtlen, ardıç, mazı, fil bahri, hanımeli, katır tırnağı, biberiye, lavanta, kekik, kurtbağrı, kartopu, ateş dikeni, kokar ağaç, şimşir ve tabii mevsimlik sebzelerden domates, biber, patlıcan, salatalık, fesleğen, marul var. Hepsini ayrı seviyoruz. Ve Roma Bostanı'nda çıkan bütün ürünler yolu bostandan geçen herkesle paylaşılıyor.

İsteyen herkes bostan ürünlerini hiçbir ücret ödemeden alabiliyor. Şimdi kış geldi. Yine kış fidelerimizi ve fidanlarımızı dikme zamanı. Siz de gelin."

NE OLMUŞTU?

20 Ekim Perşembe günü bostanın yakınındaki otopark olarak kullanılan alanda; arkeolojik ve jeolojik etüt gerektiren alan olduğu halde müze denetimi dışında, tabelasız, ruhsatsız bir inşaat başladı. Mahallelilerin tepkileri üzerine inşaat durdu. 25 Ekim Salı günü çevik kuvvet koruması altında iş makineleri tekrar çalışmaya başladı. Mahallelilerin tepkisi üzerine kepçe durduruldu.

27 Ekim 2016 tarihinde, çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılması gereği kararı alındı. Bu karara rağmen 1 Kasım Salı günü iş makineleri Özel Harekat Tim'leri eşliğinde tekrar çalışmaya başladı. Gerekli karar tanınıp iş makinelerinin durdurulmasına kadar geçen zamanda, arkeolojik bulguları içeren dolguların önemli bir kısmı yok edilmiş oldu. Yani inşaat durdu ama miktarı bilinmeyen arkeolojik bulgu hafriyat kamyonlarıyla gitti.

Şu anda kazılar müze tarafından görevlendirilen uzmanların denetiminde yapılıyor. Cihangir Güzelleştirme Derneği ve Arkeologlar Derneği hukuki işlem başlatacaklarını açıkladı. Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planları kapsamında buraya dört tane üç katlı 'sosyal tesis' adı altında bina yapılmak isteniyor. Biri şu anda inşaatın başladığı yere, biri bostanın olduğu yere diğer ikisi Roma Parkı'nın içine.