ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tiyatro emekçilerine polis saldırdı

13 tiyatro toplululuğunun, "Oyun Sokakta" şiarıyla düzenlediği İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali kapsamında Avcılar Meydanı'nda oyunlarını sergileyen tiyatro emekçilerine polis saldırdı. Tiyatronun "yasak" olduğunu kaydeden polislerin oyuncuları gözaltına almasını halk engelledi. Saldırılarda darp edilen BEKSAV Koordinatörü Şahin Tümüklü, "Oyunlarımızı izlemek emekçilerin ezilenlerin hakkı, oyun oynamak da sanatçının hakkı" diye tepki gösterdi.

Etkin Haber Ajansı / 29 Ekim 2016 Cumartesi, 14:44

İSTANBUL- İstanbul Sokak Tiyatrosu Festivali kapsamında, 13 tiyatro topluluğunun dokuz merkezde gerçekleştirmeyi planladığı "Oyun Sokakta" etkinliği bugün Avcılar Meydanı'nda oynandı. Tiyatrocuların oyuna başlayacağı sırada, polis OHAL kanunlarını gerekçe göstererek etkinliği engelledi.

Avcılar Meydanı'nda biraraya gelen tiyatro emekçileri kısa bir basın açıklaması yaptı. Sanatçılar, "Sanatın emek ve özgürlük mücadelesiyle sokakta buluşması gerektiğine inanıyoruz. OHAL ve yasaklamalar sanatın sokakla buluşmasını engelleyemeyecek. İstanbul Oyun Sokak Festivali'ne devam edeceğiz. Oyun sokakta özgürlük sokakta" dedi. Açıklamanın ardından Belediye-İş'e üye oldukları işten atılan ve yaklaşık 5 aydır direnişte olan Avcılar Belediyesi işçilerini ziyaret etti.

HALK GÖZALTILARI ENGELLEDİ

Burada da oyunlarını sergileyen tiyatro emekçilerinin etrafı bir anda polis ablukasına alındı. "OHAL'deyiz, her şeyi her türlü etkinliği yasaklıyoruz. Tiyatro da yasak" diyen polisler, emekçilere saldırdı.

Aralarında BEKSAV Koordinatörü Şahin Tümüklü'nün de olduğu çok sayıda tiyatro emekçisi darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. "Umudumuz kavgamız kavgamız sanatımızdır", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atılarak saldırı geri püskürtüldü. Direnişteki işçiler ve etrafta bulunan halkın müdahalesiyle gözaltılar engellendi.

'OYUN İZLEMEK EMEKÇİLERİN, OYNAMAK DA SANATÇILARIN HAKKI'

Ağır şekilde darp edildiklerini kaydeden Tümüklü, "İşçilerin orada oyunumuzu sergilemek bizim için çok önemli. Sonuçta bu festivalin şiarı, 'oyun sokakta, özgürlük sokakta'" dedi.

OHAL'in yasakçı zihniyetine ve faşizme karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Tümüklü şöyle devam etti: "Biz tiyatro emekçileri, sokağın bir özgürleşme alanı olduğunu vurguluyoruz. Sanatçının da yeri sokaktır, sanat emekçilerle buluşmalıdır. Bunun için sokakta olmaya ve oyunlarımızı sergilemeye devam ediyoruz."

Festivalin bugünkü seyrinin Küçükçekmece ve Sultangazi'ye bağlı Gazi Mahallesi'nde olduğunu kaydeden Tümüklü, "Bu saldırı yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Festivale devam edeceğiz. Taksim'de Kadıköy'de halkla buluşacağız" dedi.

Festivalin son günü olan 31 Ekim'de son oyunlarını Aksaray'da bulunan Su Tiyatrosu'nda sergileyeceklerini hatırlatan Tümüklü, dayanışma çağrısı yaptı ve ekledi: "Sanatçılar olarak sokaklar özgürleşene kadar kendimize bir misyon biçiyoruz. Oyunlarımızı izlemek emekçilerin ezilenlerin hakkı, oyun oynamak da sanatçının hakkı."

haber görüntüleri