ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ÇMO'dan asit yağmurlarıyla ilgili açıklama

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, DAİŞ çetelerinin Musul'da ateşe verdiği kükürt tesislerinden yayılan kükürt dioksit emisyonlarının asit yağmuru oluşturacağına dair haberlerle ilgili açıklama yaptı. Normal sınırda tespit edilen verilerin kuvvetli asit yağmuruna işaret etmediğini belirten ÇMO, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konuya ilişkin duyarsızlığını da eleştirdi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Ekim 2016 Cuma, 12:17

İSTANBUL - TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Musul'da kükürt üretim tesislerinin DAİŞ tarafından ateşe verilmesi ardından Türkiye'de "asit yağmuru"na neden olacağına dair haberlerle ilgili açıklama yayımladı.

ÇMO, savaşların en büyük çevre felaketi olduğunu hatırlattı, "Odamız, kamu yararı gözeten sorumluluğu kapsamında bilimsel bir çalışmayı paylaşmayı gerekli görmüştür" dedi.

NASA'nın 22 Ekim 2016'da yaptığı açıklamayla kükürüt yangının duyurulduğu belirtilen açıklamada, "20 Ekim tarihinde başlayan ve ne kadar süre devam ettiği bilinmeyen Kükürt Yangını sonucu oluşan Kükürt Dioksit (SO2) emisyonlarının, 24 ve 25 Ekim tarihlerinde Türkiye'nin güney sınırlarındaki bazı şehirlerimizi etkilediği, hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarının ölçümlerinden, hem de NASA uydusu üzerinden OMI (OzoneMonitoringInstrument) ile yapılan SO2 ölçümlerinden anlaşılmaktadır. SO2emisyonlarının, 26 Ekim'den itibaren İran ve Türkmenistan üzerinden Rusya üzerine hareket ettiği ve Türkiye'yi etkilemediği OMI ölçümlerinde görülmektedir" bilgisini geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı istasyonlarında 25 Ekim tarihinde ölçülen SO2 değerleri incelendiğinde, Günlük Ortalama Sınır Değer olan 200 µg/m3'ün sadece Mardin'de (252 µg/m3) aşıldığı, Siirt'te ise 166 µg/m3 SO2konsantrasyonu ile sınır değere yaklaşıldığı görüldüğünü belirten ÇMÖ, sonuçları şöyle değerlendirdi:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğünün tahminlerine göre, Cuma günü ülkemizin Güney-Doğu bölgelerinde yağış beklenmektedir. Bu yağışlar belirli oranda kirlilik içermekle birlikte, kamuoyunda belirtildiği şekilde kuvvetli asit yağmurları (kezzap) etkisinin oluşması söz konusu değildir. İlk yağan yağış, havayı kirleticilerden yıkayarak yere düşmektedir. Bu nedenle yağışın başladığı ilk 10-15 dakika içinde kapalı alanlarda bulunmakta fayda vardır. Ayrıca, bebekler, hamileler, yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olanların mümkün olduğunca kirli havaya maruz kalmamaları halk sağlığı uzmanları tarafından önerilmektedir. Sonuç olarak, önemli bir hava kirliliği olayı yaşanmakla birlikte, halkımızı endişeye sevk edecek şekilde ülkemizde bir felaketin oluşması söz konusu değildir. Savaşların kendisi en büyük çevre felaketleridir."

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, bölgeyi ve ülkeyi etkileyen bir çevre felaketine dair bilgilerin ülke kurumlarınca değil, başka ülke kurumlarından duyurulmasını eleştirdi. Tartışmanın olduğu sırada ölçüm istasyonlarından veri alınamadığını belirten ÇMO, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir an önce, yüzey sularından ve topraktan numune alınarak analiz yapmasını ve sonuçların kamuoyuyla paylaşmasını istedi.