ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sokak Tiyatrosu Festivali'nin startı verildi

Sokak Tiyatrosu Festivali'nin startı BEKSAV'da düzenlenen etkinlikle verildi.

Etkin Haber Ajansı / 27 Ekim 2016 Perşembe, 20:36

İSTANBUL- BEKSAV'ın çağrısıyla düzenlenen Sokak Tiyatrosu Festivali'nin açılış etkinliği gerçekleşti. Sokak gösterimleri yarından itibaren başlıyor.

Kadıköy'de bulunan BEKSAV binasında gerçekleştirilen etkinliğe Tiyatro İmge, Gölge Tiyatrosu, Yenikapı Tiyatrosu, Tiyatro Fi oyunlarının yanı sıra SKM Sözcüsü Fadime Çelebi, yazar Mukaddes Çelik, Şair Selah Özakın ve SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç de katıldı.

Etkinlik Türkce ve Kürtçe açılış konuşmasını yapan Meryem Kanmaz ve Derviş Genç tiyatroyu ezilenlerle buluşturmak için sokakta olacaklarını söyledi.

Ardından Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Medine Çam söz aldı, karşılaştıkları engellere rağmen sokakta tiyatro yapmaya devam edeceklerini belirtti.

BEKSAV bünyesinde çalışmalarını sürdüren Tiyatro İmge adına konuşan Berfin Akkaya da "Dayatılan korku ve yalnızlığa karşı tiyatromuzla sokakta olacağız. Ezilenleri yalnız bırakmayacağız" dedi.

Şair Selah Özakın ise yaptığı konuşmada, "Bu hengame içinde tutunmaya çalışıyoruz. Hiç bırakmadık. Bundan sonra da bırakmayacağız" dedi. Ardından bir şiirini okudu.

SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi ise sistemin politikalarının sanatı da hedef aldığını belirtti, alternatif sanat üretim alanlarını artırmak gerektiğini söyledi. Yazar Mukaddes Çelik de tiyatronun gündemi halka taşımanın bir aracı olacağını söyledi.

Etkinliğin son konuşmasını BEKSAV koordinatörü Şahin Tümüklü yaptı. Tümüklü "BEKSAV olarak sözümü söylemek için sokakta olacağız, yasakları deleceğiz" dedi.

Festival açılış etkinliği, BEKSAV Müzik Topluluğunun dinletisi ile sona erdi.

FESTİVAL PROGRAMI

-28 Ekim saat 11.00'de Tuzla Aydınlı Mahallesi'nde, saat 14:00'te Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde, saat 17:00'de Sancaktepe'de, saat 19:00'da Ataşehir 1 Mayıs Mahalesin'de oyunlar oynanacak.

-29 Ekim saat 11:00'de Avcılar Meydanı'nda, saat 14:00'de İkitelli Küçükçekmece'de, saat 17:00'da Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi'nde oyunlar oynanacak.

-30 Ekim saat 14:00'ke Kadıköy'de, saat 17:00'de Taksim'de oyun oynanacak ve saat 19:00'da Aksaray'da bulunan Su Gösteri Merkezi'nde festivalin kapanış etkinliği gerçekleştirilecek.