ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ermeni Soykırımı'nı anlatan konsere Erdoğan'da davet edildi

Dresden Senfoni Orkestrası'nın Ermeni soykırımının 100. yılı için hazırladığı "Aghet" (Ağıt) adlı konserine Cumhurbaşkanı Erdoğan da davet edildi. Konser, Türkiye ile Almanya arasında daha önce gerilime yol açmıştı.

Etkin Haber Ajansı / 25 Ekim 2016 Salı, 12:52

HABER MERKEZİ- Dresden Senfoni Orkestrası'nın Ermeni soykırımını ele alan "Aghet" (Ağıt) konserinin Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'ndaki temsiline Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da davet edildi.

Alman haber ajansı dpa'nın haberine göre; Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın da davetliler arasında olduğu belirtildi. Habere göre, gönderilen davetiyelerde etkinlikte "Türk ve Ermeni geçmişlerindeki yaralar" ile ifade ve sanat özgürlüğünün ele alınacağı ifade edildi.

Dresden Senfoni Orkestrası tarafından hazırlanan "Aghet" konseri, İstanbul Başkonsolosluğu'nda 13 Kasım'da gerçekleştirilecek. Etkinlikte ayrıca Türk-Ermeni-Alman Dostluk Derneği'nin kurulması planlanıyor.

"Aghet" konserinde Türk besteci Zeynep Gedizoğlu, Alman besteci Helmut Oehring ve Ermeni besteci Vache Sharafyan'ın bestelediği eser, Türk, Ermeni ve Alman sanatçılar tarafından seslendirilecek.

Dresden Senfoni Orkestrası'nın "Aghet" konseri, Türkiye'de rahatsızlık yaratmıştı. Alman basınında çıkan haberlerde Türkiye'nin konser projesini engellemeye çalıştığı ve Avrupa Birliği'nin (AB) mali desteği çekmesi için baskı yaptığı öne sürülmüştü. Medyada yer alan haberlere göre, Türkiye Ekim ayının başında da "Aghet" projesi nedeniyle Yaratıcı Avrupa Programı'ndan ayrılmıştı.