ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yeşil Yol avukatlarından Okumuşoğlu: Bu proje bütün ülkenin sorunudur

Yeşil Yol projesinin gerçekleşmesi halinde Kaçkar Dağları'nın delik deşik olacağını kaydeden Avukat Okumuşoğlu, bu sorunun sadece Çamlıhemşin halkının olmadığını kaydetti. Kamuoyuna dayanışma çağrısı yapan Okumuşoğlu, "Kaçkar Dağları ülkenin doğal koruma alanlarından biri ve bütün ülkenin sorunudur. Kaybedilen koskoca doğal ve kültürel bir miras alanıdır. Bu projelerle delik deşik olacak bir milli parktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 24 Ekim 2016 Pazartesi, 10:55

İSTANBUL (Pınar Gayıp)- Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin Kavrun yaylasında yapımına başlanan, yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesine karşı doğa savunucularının mücadelesi devam ediyor.

Karadeniz'in doğu bölgesinde bulunan 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan proje geçtiğimiz yıl yaşam hakkı savunucularının eylem ve etkinlikleri sayesinde durdurulmuş, Danıştay'a açılan dava sonucunda "yürütmeyi durdurma" kararı verilmişti.

Rize'nin Kavrun yaylasında yeniden başlayan proje tamamlandığı takdirde, 38 ayrı yerde turizm merkezleri kurulacak. Projenin hayata geçirilmesi için ise Milli Park Yasası ve Çevre Kanunu ihlal edilecek.

Yeşil Yol projesinin durdurulması için mücadele yürüten Avukat Yakup Okumuşoğlu, hukuki süreç hakkında ETHA'ya bilgi verdi.

Rize İdare Mahkemesi'nde açılan davaların reddedildiğini ve kararların temyiz edildiğini kaydeden Okumuşoğlu, "Proje meralar üzerinde planlandı ve meralar üzerinde davacıların herhangi bir mülkiyeti yok. Dolayasıyla mülkiyeti olmadığı bir alanda, dava açma ehliyeti bulunmuyor. Bu gerekçeyle de davalar reddedildi" dedi.

'YEŞİL YOL SADECE ÇAMLIHEMŞİN VE FIRTINA İNİYİSATİFİ'Nİ İLGİLENDİRMİYOR'

Çalışmaların tamamının mera ve boğaz kanallarında yapıldığının altını çizen Okumuşoğlu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Buralarda kimsenin mülkiyet hakkı olamaz. Bu şekilde dava açılamaz gibi bir durum oluştu. Buraların korunmasını doğa savunucuları olarak nasıl yapacağız? Alınan karar, yargıyı mera alanında devre dışı bırakan bir karar oldu."

Okumuşoğlu, kararın geçerli olduğu takdirde ve bozulmadığı koşullarda, vatandaşların dava açmasının da mümkün olamayacağına dikkat çekti. Okumuşoğlu akıl, bilim ve geleceği öngören bir planda, hukuk derinlemesine tahlil edilirse projenin durdurulacağını vurguladı. Ancak Türkiye'nin şu an ki şartlarının hukuk kurallarına uygun olmadığına da işaret eden Okumuşoğlu, şöyle konuştu: "Ülkemde aklın, bilimin ve hukukun üstün olduğu günleri umut ediyorum. Yeşil Yol projesi sadece Çamlıhemşin'i ve Fırtına İnisiyatifi'ni ilgilendirmiyor. Kaçkar Dağları ülkenin doğal koruma alanlarından biri ve bütün ülkenin sorunudur. Kaybedilen koskoca doğal ve kültürel bir miras alanıdır. Bu projelerle delik deşik olacak bir milli parktır."