ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Madde 80'e direniyor yaşamı savunuyoruz'

Doğa talanının önünü açan 80. Maddeyi protesto eden yaşam hakkı savunucuları, doğa talanına karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 22 Ekim 2016 Cumartesi, 14:27

İSTANBUL- Yaşam ve doğa alanlarını talan edilmesine onay veren Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6745 sayılı kanun içinde yer alan Madde 80'e karşı 8 kentte eş zamanlı eylemler düzenleniyor.

RİZE

Fırtına İnisiyatifi üyeleri, Madde 80'e karşı Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Makrevis köprüsü üzerinde eylem yaptı.

İnisiyatif üyeleri yaptıkları açıklamada, çevre katliamı gerçekleştiren şirketlere büyük teşvikler getiren Madde 80'in, kente ve canlı yaşamına telafisi imkansız zararlar vereceğini söyledi. Açıklamada, doğa talanına yasal zemin hazırlayacak olan torba yasa ile geçirilen 80. maddenin geri çekilmesini istedi.

Fırtına İnisiyatifi üyeleri açıklamanın ardından köprü üzerinde tulum eşliğinde horon vurdu.

İSTANBUL

İstanbul'daki eylem Galatasaray Meydanı'nda gerçekleştirildi. Yaşam hakkı savunucuları, "Madde 80'e karşı yaşamı savunuyoruz, direniyoruz" yazılı pankart açtı. OHAL uygulamalarını, doğa talanını ve Madde 80'i protesto eden dövizler taşıdı.

Yaşan savunucuları adına açıklama yapan Sıla Saltı, yıllardır HES'lere, termik, nükleer santrallere, yaşamı yok eden tüm politikalara karşı durduklarını ifade etti. Saltı, "Hukuksal ve toplumsal mücadelelerimizden tüm engellemelere rağmen hiç vazgeçmedik. Doğayı, canlı yaşamını hiçe sayan şirketler ve onun taşeronu olan hükümetler var güçleri ile saldırdı. Hiç bitmeyen ÇED süreçleri ile etki etmeye çalışan iradenin son noktası ise madde 80 oldu. Ağır aksak işleyen hukukumuz madde 80 ile birlikte yok hükmüne ulaştı" diye konuştu.

Türkiye Varlık Fonunun Kurulması ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6745 sayılı Kanun içinde yer alan 80. Maddeyi "yıkım aracı" olarak tanımlayan Saltı, maddenin, hayatın akışını bir şirket faaliyetine dönüştürmekte olduğunu ve ülkenin tüm doğal varlıklarını itirazsız meta haline getirildiğini kaydetti.

Kente ve canlı yaşamına telafisi imkansız ekolojik yıkımlar getirecek uygulamalara karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Saltı, "Devam eden ve tamamlanan benzer projelerle, daha önce defalarca örneklerini gördüğümüz üzere, doğayla birlikte kent ekosisteminin de olmazsa olmaz unsurlarından olan yaban hayvanlarının yaşam alanları, taraf olunan uluslararası sözleşmelere ve ulusal mevzuata rağmen talan edilecek, zorunlu göçe tabii tutulan yaban hayvanlarına verilen tüm zararlar, hem kırda hem de kentte telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaratacaktır" dedi.

İZMİR

Eylemlerin İzmir'deki durağı Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi oldu. Ellerinde "Yeşil Yola dur de", "Son sözü doğa söyler" ve "Madde 80'e karşı yaşamı savunuyoruz" şeklinde pankartlar taşıyan yaşam hakkı savunucuları, burada basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Gülen Karaali, Madde 80'in kıra, kente ve canlı yaşamına telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini belirterek, "Hukuka; yandaş bilirkişi raporları, taraflı mahkeme heyetleri, hiç bitmeyen ÇED süreçleri ile etki etmeye çalışan iradenin son noktası ise Madde 80 oldu. Ağır aksak işleyen hukukumuz Madde 80 ile birlikte yok hükmüne ulaştı" dedi.

Yasanın doğaya ve kentlere darbe olduğu ve iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Karaali, "Madde 80 ile ticari yatırımların 'stratejik gerekliliği ve aciliyeti' bağlamında, Türkiye'nin dereleri, kıyıları, denizleri, ormanları, ovaları, yaylaları, kültür mirasları Bakanlar Kurulu'nun keyfine, her şeye paragözüyle bakanların insafına terk edilecektir. Bu katliam yasası, yetki sahibi olan siyasi partiler tarafından, varoluş sebebi yasaların Anayasa'ya uygunluğunu denetlemek olan Anayasa Mahkemesi'ne götürülecektir" diye belirtti.

Kitle, basın açıklamasının ardından tulum eşliğinde horon oynadı.