ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Mücadele sonuç verdi Yeşil Vadi kazandı

Amasya Tokat il sınırında, Yeşildere Vadisi'ne yapılması planlanan HES porojesine karşı mücadele eden bölge halkı, kazandı. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hükmün kesin olduğunu belirten mahkeme, itiraz yolunu da kapattı.

Etkin Haber Ajansı / 19 Ekim 2016 Çarşamba, 11:52

HABER MERKEZİ- Amasya Tokat il sınırında, Yeşilırmak üzerinedeki, Yeşildere Vadisi'ne yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrali (HES) inşaatının durdurulması için dava açan bölge halkı, kazandı. Yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme, hükmün kesin olduğunu belirterek, itiraz yolunu da kapattı.

Hatko Enerji Elektrik Üretim ve İnşaat Anonim Şirketi, 2011 yılında Yeşildere Vadisi'ne HES yapmak için harekete geçti. Bölge halkının tepkilerine rağmen dönemin Amasya Valisi Celil Öz, HES yapılması için 5 Aralık 2011 yılında "Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli değildir" raporu vermişti. Aralarında Sarıkız, Keçili, Albayrak, Yeşildere, Arduçlar, Kayrak, İbecik, Damudere, Karaçavuş köylerinin bulunduğu yaklaşık otuz köy, yapılması planlanan HES'ten olumsuz etkilenmiş, suyun yüzde 10'u ırmak yatağına, yüzde 90'ı kanalların içerisine alınarak, elektrik üretimi için kullanılacağı belirtilmişti. HES yapıldığı durumda göç etmek zorunda kalabileceklerine dikkat çeken bölge halkı, projenin iptal edilmesi için başvuru yapmış, eylemler düzenlemişti.

Halkın, mücadelesi sonuç verdi. Samsun İdare Mahkemesi'ne yürütmenin durdurulması için yapılan başvuru karara bağlandı. Mahkeme, HES inşaatının durdurulmasına karar verdi, ayrıca hükmün kesin olduğunu belirterek, itiraz yolunu da kapattı.

Hukuki sürece ilişkin bilgi veren Avukat Erdem Türem, bilirkişi raporu doğrultusunda mahkemenin kesin karar verdiğini ve yürütmeyi durdurduğunu kaydetti. Türem, "16 ay sonunda yürütmeyi durdurma kararı alabildik. Keşiften sonra gelen bilirkişi raporu olayı nesnel bir şekilde gözler önüne seriyordu. Bilirkişi raporu ÇED olmaksızın böyle bir projenin bölgede yapılamayacağı, proje gerçekleştiğinde vadiye, yaban hayata, bitki örtüsüne ve bölge halkının yaşam biçimine geri dönülemez zararlar vereceği yönünde gerçekleri ortaya koymuştu" dedi.

Avukat Türem, HES şirketinin bölgedeki çalışmalarını hemen durdurmak zorunda olduğunu söyledi.

16 ay boyunca yaşam alanları için mücadele eden Keçili Köyü Muhtarı Rıza Güngör, kararın kendilerini çok sevindirdiğini söyledi. Güngör, şunları kaydetti: "16 aydır mücadele ediyoruz. İstediğimiz karar sonunda çıktı, çok sevindik. Bölgedeki yaklaşık 30 köyün yaşam alanları yok olmaktan kurtuldu."

Mahkemenin kararına rağmen HES şirketinin bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Güngör, "Mahkeme kararı gelmeden çalışmayı bırakmayacaklarını söylediler" dedi. Güngör, "Biz 16 ay bekledik, birkaç hafta daha bekleriz. Mahkeme böyle bir karar verdiyse elbette bu karar bir şekilde uygulanacak" şeklinde konuştu.