ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDK Ekoloji Komisyonu: Nükleerden vazgeçin

HDK Ekoloji Komisyonu, hükümeti Mersin halkının iradesinin tanıyarak, nükleer santral yapma planlarından vazgeçmeye, Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni de hazırladığı planı iptal etmeye çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 19 Ekim 2016 Çarşamba, 12:50

ANKARA- Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ekoloji Komisyonu, Mersin'de yapılmak istenen nükleer santrale birkez daha tepki gösterdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Akkuyu Nükleer Santralı'nın işaretli olduğu 1/100.000 Ölçekli Mersin Çevre Düzeni Planı'nın 10 Ekim'de onaylandığını hatırlatan HDK, şunları belirtti:
"Planın 10 Ekim günü Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından onaya sunulması; 11 Ekim 2016 tarihinde Türkiye'ye gelen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ve aynı gün hükümetler arası imzalanan 'Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi' anlaşmasına denk gelmesi rastlantı değil. 11 Ekim günü yapılan Erdoğan-Putin arasındaki görüşme ve anlaşmada, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olma özelliği taşıyacağı iddia edilen Akkuyu Nükleer Santralı Projesi'ndeki çalışmalara devam edilmesi konusunda da görüş birliğine varıldı.

Karşılığında, Rusya'nın Türkiye'den gıda alımına uygulanan kısıtlama ve yasaklarda düzenleme yapıldığı, Türkiye'den narenciye alımlarına başlanacağı; Rus Uzay Ajansı'nın (Roscosmos) Türk füzelerinin tasarımı ve uzaya fırlatılması ihalesine katılmaya hazır olduğu; Rusya-Türkiye arası turizmin güçlendirilmesi gerektiği açıklamaları ardı ardına yapıldı.

10 Ekim 2016'da Putin-Erdoğan arasında enerji hattına bağlı yapılan anlaşmalarla asıl garantilenen ise; 2010'da ilk kez iki ülke arasında imzalanan Akkuyu Nükleer Santralı'nın yapımına başlanmasıydı. Görüşmeden bir gün önce Mersin’de yapılan oylamanın amacı ise Akkuyu Nükleer Santral yapımını planla yürürlüğe sokmaktı."

Nükleer santrallerin hayata geçmesi durumunda Türkiye'nin nükleer atık depo sahası haline geleceğini belirten HDK, "Nükleere dayalı savaş sanayi için zemin hazırlanmış olacak" dedi.

Mersin halkının iradesinin dikkate alınarak, belediyenin planı iptal etmesi gerektiğini belirten HDK Ekoloji Komisyonu, "Kararımız açık ve nettir. Bizler, bu coğrafyada yaşayan halklar olarak; Akkuyu’da veya başka bir yerde nükleer santraller, nükleere dayalı üretimler istemiyoruz. Bunun aksine yapılan tüm uygulama ve yürütmelerin karşısında olacağız" diye belirtti.