ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Palovit Vadisi'nin ekoturizm talanına karşı duralım'

Palovit Vadisi Dayanışması üyesi Akyıldız, "ekoturizm" adı altında dünyanın en görkemli yaban vadilerinden olan Palovit Vadisi'nin talan edildiğini belirtti, tüm yaşam hakkı savunucularına doğa talanına karşı mücadele etme çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Ekim 2016 Pazartesi, 09:46

İSTANBUL (Pınar Gayıp)- Dünyanın en görkemli yaban vadilerinden biri olan Palovit Vadisi'nin "ekoturizm" adı altında talanına devam ediliyor. Milli Park statüsüne sahip olan ve devlet tarafından koruma altında olması gereken vadiye, yerel şirket Bukla Tur, macera parkı yapmak için çalışmalara başladı. Proje geçerli olursa eğer, dünyanın eşsiz ormanlarından Şimşir Ormanları yok olacak, ormanda yaşayan canlılar evsiz kalacak.

Vadiye beton döküm çalışmalarının başlaması üzerine doğa savunucuları, beton makinesinin önüne siper olarak, çalışmaların 20 Eylül tarihinde durdurulmasını sağladı. Ancak, bir süre bekleyen firma projeye yeniden hız verince, yaşam hakkı savunucuları tarafından Palovit Dayanışması kuruldu. Dayanışma üyeleri projenin durdurulması için çeşitli eylemlere başladı.

'KARADENİZ DOĞASININ SON NOKTALARI DA FETİH EDİLİYOR'

Karadeniz coğrafyasının talan edilmesine karşı mücadele çağrısı yapan Palovit Dayanışması üyesi İsmail Akyıldız, yürütülen mücadele hakkında ETHA'ya bilgi verdi.

Karadeniz'deki doğa talanının çok kritik olduğunun altını çizen Akyıldız, 2 bin 600 kilometrelik bir yol yapımının düşünüldüğünü söyledi. Yolun Karadeniz yaylalarını birleştirecek niteliğe sahip olduğunu belirten Akyıldız, "Bu şu anlama geliyor; Karadeniz doğasının son noktalarının da neoliberalizm tarafından fetih ediliyor" dedi.

Karadeniz'deki ilk tahribatın sahil yolunu doldurularak, taş ocaklarının açılmasıyla başladığını hatırlatan Akyıldız, "Artık sıra vadilere gelmişti. Sözde çevreci görünebilen, yenilenebilir enerji kaynakları olarak tarif edilen HES projeleriyle de artık vadilere girdiler. Karadeniz'de vadileri yok edecek 750 civarında HES projesi olduğu tahmin ediliyor, siyanürle altın arama ve bakır maden projelerinin sayısı gittikçe artmakta. Yaylaların da durumu sorunlu. Önce sahil yolunun denizle irtibatı kesildi. 78 kilometrelik bir vadinin, akan dere suyunun 70 kilometresi borular içerisinde taşınıyor. Yani sadece 8 kilometrelik bir noktada su var. Bunlar kesinlikle klasik baraj projeleri değil, nehir tipi HES'ler kamunun su hakkının şirketlere devredilmesi, suların ticaretleştirilmesi projeleridir" diye vurguladı

'KARADENİZ SAHİLDEN VE TEPEDEN KUŞATILMIŞ DURUMDA'

Yeşil Yol projesine de işaret eden Akyıldız, Karadeniz'in sahilden ve tepeden kuşatıldığına dikkat çekti. "Ekoturizm" kılıfıyla doğanın talan edildiğini kaydeden Akyıldız, Çamlıhemşin'de bulunan Palovit Vadisi'ne beton dökmek isteyen Bukla Tur'un yerel bir firma olması nedeniyle çok kritik bir proje olduğunu kaydetti. "Halk şöyle düşünüyor, 'bizim uşağımız, bizim çocuğumuz yapmasın da gelsin büyük şirketler mi yapsın.' Hal böyleyken bu firmanın sahipleri hem vadiyi, doğayı talan etmek istiyor hem de vicdanen rahatlamak için Yeşil Yol projesine karşı en ön saflarda yerini alıyor" diyen Akyıldız, "Bir vadiye beton dökmek nasıl çevreciliktir" sözleriyle tepkisini gösterdi.

Kaçkar Dağları'nın Avrupa'nın öncelikli olarak korunması gereken orman alanları arasında olduğuna dikkat çeken Akyıldız, biyolojik çeşitlilik bakımından dünya çapında önemli 200 ekolojik bölgeden, Avrupa'da ise acil korunması gereken 100 ormandan biri olarak gösterildiğinin altını çizdi. Yeşil Yol Projesi'ni de kapsayan Karadeniz Bölgesi'ndeki 6 ilin Çevre Düzeni Planı için açılan davada "yürütmeyi durdurma" kararı verildiğini hatırlatan Akyıldız, alınan izinlerle bölgeyi doymak bilmeyen rantçı zihniyetten korumanın son derece zorlaştığını vurguladı.

'EKOLOJİSTLER OLARAK PALOVİT'LE DAYANIŞMAK GEREKİYOR'

Yaşam hakkı savunucularına seslenen Akyıldız, Yeşil Yol için yürütülen mücadelenin Palovit Vadisi için de yürütülmesini istedi. Akyıldız, Palovit Vadisi'ndeki sorunun tüm ekolojistleri ilgilendirdiğini kaydetti ve ekledi, "Ekolojistler olarak Palovit'le dayanışmak gerekiyor. Direnişe destek verin. 'Ekoturizm' adı altında yapılan talana karşı olalım, talanı durduralım."