ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li vekillerden Şırnak'ın için dayanışma çağrısı

HDP Şırnak milletvekilleri Aycan İrmez, Leyla Birlik, Ferhat Encü ve Faysal Sarıyıldız, Saray'ın ilan ettiği savaş sırasında yerle bir edilen Şırnak'ın yeniden inşası için dayanışma çarısı yaptı. Milletvekilleri, kentin talan edilmesinde rol oynayanların, insanlığa karşı işledikleri bu suçtan dolayı ulusal ve uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Ekim 2016 Pazartesi, 15:14

ŞIRNAK- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak milletvekilleri Aycan İrmez, Leyla Birlik, Ferhat Encü ve Faysal Sarıyıldız, Şırnak'ta Saray'ın ilan ettiği savaşta tümden yerle bir edilen kentin yeniden inşası için dayanışma çağrısı yaptı.

AKP'nin Şırnak'ta kitlesel bir cezalandırma yöntemi uyguladığı kaydedilen açıklamada, toplam 12 mahallesi bulunan Şırnak'ta özellikle Dicle, Bahçelievler, Cumhuriyet, İsmetpaşa, Gazipaşa, Yeşilyurt ve Yeni mahallerinde saldırıların yoğun olarak yaşandığı vurgulandı. 14 Mart'ta ilan edilen ve 82 gün süren yasak döneminde, bu mahallelerin aralıksız bir şekilde bombalandığı hatırlatılan açıklamada, meydana gelen yıkım sırasında halkın malları ve yaşam alanlarının tamamen yok edildiğinin altı çizildi.

AKP'nin kapsamlı yıkım operasyonun 218 gündür sokağa çıkma yasağı adı altında devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada,"Şırnak’ta 218 gündür hırsızlık, yıkım, yağma ve talan var. Şırnak’ın İkinci Dünya Savaşı sırasında yüzde 90 oranında yıkılan Polonya’nın Gdansk şehrinden hiçbir farkı bulunmamaktadır" denildi.

Yasak süresince kentin tek bir mahallesinin bile halka açılmadığı kaydedilerek, şunlar belirtildi: "Şırnak’ta 3 Haziran 2016 tarihinde operasyonların bittiği resmi olarak açıklanmış olmasına karşın yasağın hala devam etmesinin nedeni yıkılacak olan alanlarla ile ilgili herhangi bir hukuki girişimde bulunulmasını engellemek ve olası bir seçim durumunu kendi lehlerine çevirme girişimidir Şırnak’ta aylardır hukuka, ahlaka ve insani tüm değerlere aykırı olarak ortaya konan uygulamalara biran önce son verilmesini ve kent soykırımında sorumluluğu bulunan tüm mülki ve idari yetkililer dahil olmak üzere şuanda tutuklu bulunan darbeci zihniyetin ayrıca Şırnak'ta yetkili oldukları esnada işledikleri insanlığa karşı suçlardan dolayı ulusal ya da uluslararası mahkemelerde yargılanmaları gerekmektedir."

"Tarih boyunca kendi iktidar hırsları uğruna insanları katleden ve kentlere karşı acımasız yıkım gerçekleştirenler lanet ile anılırken, kentleri inşa eden ve insanları yaşatanlar ise onur ile anılmaktadır" diyen HDP milletvekilleri Aycan İrmez, Leyla Birlik, Ferhat Encü ve Faysal Sarıyıldız, Şırnak'ın yeniden inşa edilmesi için dayanışma çağrısı yaptı.