ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Palovit Dayanışması: Bukla Palovit'ten defol

Palovit Dayanışması, daha önce çalışmaları yaşam savunucuları tarafından durdurulan Palovit Vadisi'nde yeniden başlayan ve daha hızlı ilerleyen macera parkı çalışmalarını protesto etti. Projenin Bukla Tur'ait olduğunu söyleyen yaşam savunucuları eşsiz zenginlikleri sahip olan ve koruma altındaki Vadinin talan edilmesine karşı dayanışma çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ekim 2016 Cumartesi, 14:12

İSTANBUL- Palovit Dayanışması, Bukla isimli tur şirketinin Çamlıhemşin Palovit Vadisi'nde başlattığı macera parkı çalışmalarını protesto etti.

Bukla'nın Beşiktaş İlçesi Abbasağa Parkı'nın C Kapısı'nda bulunan bürosu önünde biraraya gelen doğa savunucuları, "Bukla bu maceradan vazgeç" yazılı pankart ile "Bukla Polivit'ten defol", "Bal ormanıma dokunma", "Bukla yaşamıma dokunma" yazılı dövizleri taşıdı.

Abbasağa Parkı'nda kemençe ve saz çalan yaşam savunucuları söyledikleri ezgilerle Bukla firmasının Polivit Vadisi'ni talan etme politikalarını protesto etti.

Ümit Taşkıran, hükümete yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding'in Artvin'i talan etme politikalarını hatırlattı. Aynı uygulamanın bugün Bukla firması tarafından yapılmaya çalışıldığını kaydeden Taşkıran, yaşam hakkını savunan ve doğayı seven herkese Polivit Vadisi'ne sahip çıkma ve mücadele etme çağrısı yaptı.

Basın metnini okuyan İsmail Ayyıldız, 20 Eylül'de yaşam savunucuları tarafından durdurulan çalışmaların tekrar başladığını ve daha hızlı ilerlediğine dikkat çekti. "Dünyanın en görkemli yaban vadilerinden birine de beton dökülüyor. Bukla Tur halkın bütün karşı koymasına, öfkesine, protestosuna rağmen benzerine az rastlanır bir gözükaralıkla ilerliyor. Halihazırdaki hukuku da halkın iradesini de ayaklar altına alarak yapıyor bunu" diyen Ayyıldız, Bukla Tur'un yayımladığı bildiride Çamlıhemşin yerelinde mücadele veren yaşam savunucularının töhmet altında bırakan ifadelerle kendi talanına göz yumulduğunu iddia ettiğini söyledi.

Bukla Tur'un okuru yanıltmak ve yerel direnişi pasifize etmek istediğinin altını çizen Ayyıldız, Palovit Vadisi'nde çalışmaların tekrar başlatılmasının sebebini de yaşam savunucularına gözdağı vermek olduğunu söyledi. Bukla Tur'u uyaran Ayyıldız, şu ifadeleri kullandı: "Bukla, doğa talanına ve doğayı paraya çevirme girişimlerine devam edebilir. Biz de bütün bu doğayı paraya çevirme, cenneti para ile takas etme fikrine ve zikrine karşı mücadele edeceğiz."

Bölgede turizmin geliştirilmesine yönelik yapılan her proje, yeni projelerin oluşmasına ve yaylalarda turizm merkezlerinin açılmasına neden olacağının altını çizen Ayyıldız, "Durum bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine özellikle de yaban hayatına büyük zararlar verecektir. Özellikle macera parkının yapılacağı bölgenin yanında bulunan dünyanın en eşsiz ormanlarından biri olan Şimşir Ormanları'na ve orada yaşayan canlılara büyük zararlar verecektir" dedi.

Ayyıldız, tüm kamuoyuna Palovit Vadisi'nin talan edilmesine karşı dayanışma çağrısı yaptı.