ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

1 Mayıs Festivali barış ezgileriyle başladı

14. 1 Mayıs Mahallesi Kuruluş Festivali, barış ezgileriyle startını verdi. Birlik ve dayanışma çağrısı yapılan festivalde darbelere, gericiliğe ve diktatörlüğe karşı yürütülen mücadeleyi büyütme mesajı verildi.

Etkin Haber Ajansı / 03 Eylül 2016 Cumartesi, 08:31

İSTANBUL- 14. 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Kuruluş Festivali startını verdi. 3 gün sürecek festival, barış ezgileriyle başladı.

1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Festival Komitesi ile Emek ve Demokrasi Güçleri'nin "Darbelere, gericiliğe ve diktatörlüğe karşı" şiarıyla düzenlenen festival, Deniz Gezmiş Parkı'nda gerçekleşti.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) üyelerinin güvenlik önlemlerini aldığı festivalde, 2 Eylül şehitleri Hasan Kızılkaya ve Hüseyin Çaparoğlu ile devrimci önder İbrahim Kaypakkaya, Gezi şehitleri ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşen kadın şehitlerin fotoğrafları alana asıldı. Saray savaşında talan edilen Kürt kentlerinin yeniden inşasına destek olmak için stant açıldı.

Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan'ın ailesi ve şehit ailelerinin katıldığı festival, 2 Eylül şehitleri şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı.

'2 EYLÜL MÜCADELE TARİHİNE BİR İZ DÜŞÜMDÜR'

Tertip Komitesi adına konuşan Halil Aksu, 2 Eylül'ün, dayanışma ve mücadelenin tarihe bir iz düşümü olduğu kaydedildi. Devletin bugünde 1 Mayıs Mahallesi'ne karakol inşa ederek 2 Eylül'ün intikamını almaya çalıştığı vurgulayan Aksu, yeni kurulan karakol ile birlikte mahallenin devletin saldırılarına teslim olması için uygulanan bir yöntem olduğu vurgulandı.

Rojava kadın devrimine dikkat çeken Aksu, "Biz 1 Mayıs Mahallesi gençleri olarak 2 Eylül'den aldığımız dayanışma ve mücadele ruhuyla, Rojava devrimini boğmak isteyenlere karşı da aktif şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

OHAL yasaları, karakollar ve katliamlarla AKP-Saray hükümetinin sindirme ve yok etme politikası uygulamalarına karış emek ve demokrasi güçleri olarak bir araya gelindiğinin altını çizen Aksu, "Bundan önce bu saldırıları ve yıkımları nasıl boşa çıkarmışsak bundan sonra da aynı birlik ve mücadele ruhuyla boşa çıkaracağımızı biliyoruz. Madenlerde, şantiyelerde kanayan, Kürdistan'da tanklara karşı taş atan, varoşlarda yıkılan evlerimizi yeniden yapan ellerimizi birleştiriyoruz. Tüm 1 Mayıs Mahallesi emekçilerini bu mücadelemize ve festivalimize sahip çıkmaya çağırıyoruz. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından BEKSAV bünyesinde faaliyet yürüten Tiyatro İmge, din ve sermaye ilişkisini konu edinen ve sistemi eleştiren "Çark" oyununu sergiledi. Oyuncuların, ağlayan bebekleri silah olarak kullandığını sahne ise halk tarafından alkışlarla karşılandı.

'GÜN BİRLEŞME GÜNÜDÜR'

Devrimci mahallelere yönelik devlet saldırılarına işaret eden sanatçı Pınar Aydınlar, Ortadoğu'yu kan deryasına çeviren iktidara karşı Gündoğdu Marşı'nı söyledi. Hep bir ağızdan eşlik edilen marşın ardından söz alan Aydınlar, "Yaşadığımız süreçte, 7 Haziran itibariyle halklara zulüm politikası uygulayan, her gün bir katliam haberini yaşadığımız günlerde DAİŞ kültürünü bir kez daha reddederek diyoruz ki, gün birleşme günüdür. Gün emperyalizme karşı tüm gericiliğe, doğa talanını yaratanlara karşı yaşasın ulusların tam hak eşitliği. Yaşasın devrimci dayanışma. Yaşasın devrim mücadelesi" dedi. Aydınlar'ın ezgileriyle, halk halaya durdu zılgıtlarını yükseltti.

'EZGİLERİMİZ DEVRİM ŞEHİTLERİ İÇİN'

Kürtçe ve Ermenice ezgilerini seslendiren Grup Sarya solisti Duygu Bozkurt, devrim şehidi Yasemin Çiftçi'nin, 1 Mayıs Mahallesi'ne iz bıraktığını kaydetti. 20 Temmuz'da gerçekleşen Suruç katliamını hatırlatan Bozkurt, "O günden bu yana hiçbir şey eskisi gibi olmadı. 33 düş yolcusu şehit düştü. Halklara karşı savaş konsepti devreye sokuldu" dedi. Bozkurt, ezgilerini devrim şehitleri için seslendirdiklerini vurguladı.

Sarya'nın ardından Gezi şehidi Mehmet Ayvalıtaş ve Ahmet Atakan'ın aileleri söz aldı. Her gün yaşanan katliamlarda çok sayıda kişinin katledildiğini vurgulayan aileler, "Halk kazanacak, devrim kazanacak, biz kazanacağız" dedi.

"Şehid namirin", "Dersim'de düşene dövüşene bin selam", "Yaşasın devrimci dayanışma", "Yaşasın Rojava devrimimiz", "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ye hiç birimiz" sloganlarının atıldığı festival Veysel Deniz ve Raber'in seslendirdiği ezgilerle devam etti.

haber görüntüleri