ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP heyeti Uşak'ta

HDP, Ege turunun ikinci durağı olan Uşak'ta halkla buluştu. HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, Deniz Gezmişlerin yıllar önce Hakkari'de kardeşlik köprüsü kurduğunu hatırlattı, "Biz de Uşak'tan kardeşlik köprüsünü kuracağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 26 Şubat 2014 Çarşamba, 15:16

UŞAK- Halkların Demokratik Partisi, seçim çalışmaları kapsımında başlattığı Ege Bölgesi turunun ikinci durağı olan Uşak'ta halkla bir araya geldi.

HDP Eşbakanı Sebahat Tuncel, HDP MYK üyesi Sezi Temelli, PM üyesi Pervin Oduncu'nun da aralarında olduğu heyeti, HDP Uşak Belediye Başkan Adayı Ahmet Yılmaz, HDP İl eşbaşkanlarının da aralarında olduğu onlarca kişi karşıladı. HDP bayraklarıyla süslenen araçlardan oluşturulan konvoy eşliğinde Uşak merkezinden geçilerek halk selamlandı.

Buradan Elmalı Dere Mahallesi Newroz alanına geçildi. HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, halklar birlikte halay çekti.

Konuşma yapan HDP İl Eşbaşkan Yardımcısı Nihat Kaplan, HDP'nin sadece muhalefet yapmadığını, kardeşlik, gelecek ve özgürlük için iktidara yürüdüğünü söyledi, HDP'yi daha da büyüteceklerini belirtti.

'ŞEFFAF BELEDİYECİLEK YAPACAĞIZ'

Ardından konuşan Uşak Belediye Başkan Adayı Ahmet Yılmaz, "Başarıya çok yakınız" dedi ve ekledi: "Yalana, dolana gerek yok. Biz kadınlarla, gençlerle, işçilerle, emekçilerle birlikte bu kenti yöneteceğiz, şeffaf belediyecilik yapacağız."

'BU DAHA BAŞLANGIÇ'

Son sözü HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel aldı. Tuncel, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde konuşmasına başladı.

HDP olarak sadece yerel yönetimlere değil, iktidara talip olduklarını söyleyen Tuncel, Türkiye'nin her yerinde Ege'den, Akdeniz'e, Çukurova'dan Karadeniz'e, Kürt'ü, Türk'ü, Pomak'ı, Ermenisi, Alevisi, Lazı, Çerkesiyle tüm ezilenler olarak iktidarı alacaklarını kaydetti.

HDP'nin henüz 4 aylık bir parti olduğunu hatırlatan Tuncel, "Yeni bir partiyiz ama tüm illerde adaylarımız var. Büyük bir risk ve cesaretle yola çıktık. Türkiye'de yaşananlar yeni bir siyasi anlayışı zorunlu kılıyor. Biz yeni bir anlayışla geliyoruz" dedi.

Çok geniş yelpazede, her renkten insanların HDP çatısı altında birleştiğini söyleyen Tuncel, Uşak'ın da farklı kültürlerden insanların yaşadığı bir yer olduğunu kaydetti. Tuncel, şunları söyledi: "Uşak'a ilk kez geliyoruz ama siz yıllardır burada yaşıyorsunuz. Uşak'ı nasıl yöneteceğimize birlikte karar vereceğiz. Kazandığımızda ilk olarak belediyeyi halka açacağız. Bu bizim için bir başlangıç."

Türkiye'de diğer siyasi partiler bakımından seçim havası olmadığına işaret eden HDP Eşbaşkanı Tuncel, "Ankara'da yaşananlar ülkenin gündemini etkiliyor. Türkiye'de kaset siyaseti yürütülüyor. Hukuk yok, hukuk devleti rafa kaldırılmış. Başbakan, oğluyla birlikte halkın geleceğini çalıyor. Çocuklar hırsızlığı babalarından öğrenir diyordu ya, oğluna hırsızlığı öğretiyor. Şimdi kaset için komplo diyor. O zaman en azından kendisine oy veren yüzde 50'ye hesap vermelidir" dedi.

Çözüm sürecine değinen Tuncel, AKP'nin bir yıldır çözümün kalıcılaşması için adım atmadığını söyledi. Tuncel, "Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan ile görüşüyorlar. Yapılan görüşmeleri güvenceye almak yerine yasa çıkarak MİT'i güvenceye alıyor" diye konuştu.

AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini vurgulayan Tuncel, "Halklar da artık AKP'yi istemiyor. O yüzden HDP olarak, AKP'den hesap sormak, iktidar olmak için yürüyoruz" dedi.

Türkiye'nin bugüne gelmesinde CHP'nin de payı olduğunu belirten Tuncel, "CHP AKP'nin ekmeğine yağ sürdü. Cemaatle birlik yaptı kendisine sağdan yol açtı. Türkiye'nin soldan yürümeye ihtiyacı var. Bunu biz, emekçisi, işçisi, kadınıyla yerelden başaracağız, demokratik özerkliği yaşama geçireceğiz" dedi.

Kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlayan Tuncel, HDP'yi Uşak'ta daha çok kadına anlatmaya, tanıtmaya çağırdı. Tuncel, gençlere ise şöyle seslendi: "Sizin aktif gücünüze, moralinize, motivasyonunuza ihtiyacımız var. Önümüzde 30 gün var, daha çok çalışmalısınız."

Kürt halkına yönelik nefret söylemini, ayrımcılığını kınayan HDP Eşbaşkanı Tuncel, "HDP olarak buna dur diyeceğiz. HDP barışın partisidir. Denizler yıllar önce Gever'de kardeşlik köprüsünü kurdu. Biz, Uşak'tan kardeşlik köprüsünü kuracağız. Selam olsun Denizlere" dedi.

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve beraberindeki heyet, taziye evini ziyaret etti. HDP heyeti Uşak'ın ardından Denizli'ye geçti.