ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Roboskî'nin 2. yılında kitlesel yürüyüş

BDP'nin çağrısıyla İstanbul'da yürüyüş yapan yüzlerce kişi, hükümetin tüm unutturma çabalarına karşın Roboskî katliamının unutturulmasına izin vermeyeceklerini duyurdu, "Bilinsin ki, mutlaka hesabını soracağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 28 Aralık 2013 Cumartesi, 17:55

İSTANBUL- Roboskî katliamının 2. yılında, İstanbul'da BDP'nin çağrısıyla kitlesel yürüyüş düzenlendi.

Saraçhane Parkı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, "Roboskî'yi unutursak kalbimiz kurusun", "Roboskî'den Gever'e katil devlet hesap soracak" yazılı pankart ve dövizler taşıdı. Siyah bir pankartın üzerine 34 karanfil koyan kitle, katliam anına ait fotoğraflar taşıdı. KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan'ın son fotoğrafını büyük bir poster halinde taşıyan halk, ayrıca HDP ve BDP bayraklarının yanı sıra PKK, YPG, PYD ve Konfederalizm bayrakları da açtı.

Oldukça öfkeli olan halk sık sık, "Katil devlet hesap verecek", "Biji serok Apo", "Kürdistan goristan ji bo faşistan", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Be serok jiyan nabe" sloganlarını attı.

"Biji berxwedan Rojava" sloganıyla Rojava devrimini de selamladı.

Ana caddeyi trafiğe kapatarak Aksaray metrosuna yürüyen yüzlerce kişiye, çevredeki araçların sürücüleri de korna çalıp zafer işareti yaparak destek verdi.

Katliamda öldürülen 34 kişinin isimlerini tek tek okuyarak, "Burada" diyen halk, saygı duruşunda bulundu.

'YARGILANMADIKLARI GİBİ KORUNDULAR'

Saygı duruşunun ardından ilk olarak sözü alan BDP İl Eş Başkanı Emrullah Bingül, Roboskî katliamının üzerinden geçen 2 yıla rağmen, katliamın emrini verenlerin, yapanların yargılanmadığına dikkat çekti, "Yargılanmadıkları gibi korundular" dedi.

Roboskî'nin ilk olmadığının altını çizen Bingül, "Demokratik çözüm süreci, nitelikli müzakereye dönüşüp, barışa ulaşmazsa daha çok Roboskîler yaşayacağız" diye konuştu.

Bingül, katliamın hesabının sorulması için mücadele ettiklerini söyledi, "Bundan sonra da ayakta olacağız, mücadele edeceğiz. Mutlaka hesap soracağız. Bu bilinsin" dedi.

'KARAR MGK'DA ALINDI'

BDP MYK üyesi Hüseyin Üzen, Kürtlere ve demokrasi güçlerine yönelik saldırılar söz konusu olduğunda herkesiz dilsizleştiğine dikkat çekti, "Roboskî katliamı yapıldıktan sonra, 24 saat boyunca bu ülkenin siyasilerinden, hükümetinden ve medyasından tek bir ses gelmedi" diye konuştu.

Ülkedeki diğer katliamlar, faili meçhuller ve siyasi cinayetler gibi Roboskî'nin de MGK'de karar altına alındığına dikkat çeken Üzen, "Hepsi bu suça ortaktır ve üzerine kapatmak istiyorlar" dedi.

Son yaşanan siyasi gelişmeleri hatırlatan Üzen, halkların, demokrasi güçlerinin, HDP öncülüğünde sokakta ortak direnişiyle yeni düzeni inşa edeceğini vurguladı.

Üzen, şöyle konuştu: "Biz adaletin ve özgürlüğün tarafındayız ve bataklığın üzerine yürüyeceğiz. Sayın Öcalan, son 4 görüşmesinde paralel devlet uyarısında bulunmuştu. Bu devletin çok büyük katliamlar yapabileceğini söylemişti. Biz, paralel devletlere, derin devletlere ve hükümete karşı HDP ve BDP olarak üçüncü yolda yürüyeceğiz."

'UNUTTURULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel de, Roboskî katliamının hükümetin bilgisi, onayı ve kararıyla gerçekleştiğini söyledi, "Katliam Kürtlere savaş ilanıydı" dedi. Hükümetin savaş politikalarında ısrar ettiğini kaydeden Tüzel, "Meclis'te oluşturulan komisyon, bir buçuk yıl sonra hazırladığı raporda, devleti, hükümeti, genelkurmayı temize çıkarmaya çalıştı" dedi.

Tüzel, yolsuzluk soruşturmasını hatırlattı, hükümetin tıpkı Roboskî'de olduğu gibi bugün de işin ucu kendine geldiğinde olayın üzerini kapatmaya çalıştığını söyledi, "Ancak bu katliamın üzerinin kapatılmasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen tutuklu BDP'li milletvekillerinin hala serbest bırakılmadığına dikkat çeken Tüzel, "Şimdi de, Yargıtay, milletvekilimiz Sabahat Tuncel'in cezasını onayladı. Tuncel'i cezaevine koymak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz" dedi

Eylem, Rojavalı bir şairin okuduğu şiirin ardından sona erdi.

haber görüntüleri