ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Atılım: İşte faşizmin hukuku

Atılım Gazetesi yazarlarının da aralarında olduğu sosyalistlere verilen ağır hapis cezalarını değerlendiren Atılım editörü Fuat Uygur, "Bu cezalar yıldırmak bir yana, mücadele azmimizi bilemekten başka bir rol oynamıyor. Çünkü, yürütülen mücadele haklı, meşru ve zorunludur. Bayram Namaz'ın dediği gibi, Gezi direnişinde sokakları dolduran halklarımız ve tarih, onları çoktan beraat ettirdi. Gerisi lafı güzaf. Faşist sömürü düzeni yıkılana kadar mücadeleye devam" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Kasım 2013 Salı, 13:16

İSTANBUL- Atılım Gazetesi editörü Fuat Uygur, 6'sı gazeteci sosyalistlere verilen hapis cezalarını değerlendirdi.

Uygur, ETHA'ya yaptığı açıklamada, "Mahkeme beni, bizleri bir milim bile şaşırtmadı" dedi.

"8. yılına giren tutuklama sürecinde burjuva hukukun kurallarının bir teki bile işletilmedi" ifadesini kullanan Uygur, komünistlerin, sosyalist gazetecilerin polis tarafından üretilen delillerle savcılığa çıkarıldığını, savcılığın ise polis fezlekeleriyle dosyayı mahkemeye sevk ettiğini ve mahkemenin de onayladığını söyledi.

Uygur, ekledi: "Yargıtay aşamasının da noter işlevi göreceğinden en küçük kuşkumuz yok. Faşizmin hukuku böyle işliyor çünkü."

Fuat Uygur, şunları belirtti: "Devrim ve sosyalizm mücadelesinin büyük bedeller gerektirdiğini bizler ve uzun süreli hapis cezaları alan yoldaşlarımız çok iyi biliyorlar. Bu anlamda bu cezalar yıldırmak bir yana, mücadele azmimizi bilemekten başka bir rol oynamıyor. Çünkü, yürütülen mücadele haklı, meşru ve zorunludur. Mahkemede savunmasını yapan yazarımız Bayram Namaz'ın dediği gibi, Gezi direnişinde sokakları dolduran halklarımız ve tarih, onları çoktan beraat ettirdi. Gerisi lafı güzaf. Faşist sömürü düzeni yıkılana kadar mücadeleye devam."