ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

5 Kasım'da 6 gazeteciye hapis

5 Kasım Gazetecilik İçin Ayağa Kalk Günü'nde, 6 gazeteciye binlerce yıl hapis cezası verildi. Etkinliklerin ana teması olarak "Gazeteciler terörist değildir" olarak belirlenirken, 6 gazeteci "terörist" oldukları iddiasıyla cezalandırıldı.

Etkin Haber Ajansı / 05 Kasım 2013 Salı, 10:48

İSTANBUL- Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EF), bu yıl 5 Kasım "Gazetecilik İçin Ayağa Kalk Günü"nün temasını "Gazeteciler Terörist Değildir" sloganını benimsedi. Tam da bu günde 6 gazeteciye "terörist" oldukları iddiasıyla ağır hapis cezaları verildi.

8 Eylül 2006 tarihinde yapılan operasyonun ardından açılan dava, dün gece sonuçlandı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 sosyaliste hapis cezaları verdi. Davada 26 kişiden 6'sı gazeteci.

Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Çiçek, Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu ile yazarları Arif Çelebi, Bayram Namaz, Ziya Ulusoy ve Özgür Radyo eski genel yayın koordinatörü Füsun Erdoğan, "terörist" oldukları iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı.

Gazeteciler Ziya Ulusoy, Bayram Namaz, Arif Çelebi, İbrahim Çiçek ve Füsun Erdoğan'a, "anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs" ve "MLKP yöneticisi olmak" iddiasıyla müebbet hapis cezası verildi. Gazetecilerin her birine ayrıca, MLKP'nin 1995 yılından bu yana yaptığı 155 eylemden cezalar verildi. Her bir eylem için farklı cezalar verilirken, toplamı her bir gazeteci için 3 bin civarında yıl hapis cezası yapıyor. Gazeteciler, diğer suçlamalardan da 24'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sedat Şenoğlu hakkında ise "örgüt üyesi" olduğu iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

5 Kasım Gazetecilik İçin Ayağa Kalk (Stand-Up For Journalism) günü dolayısıyla bugün Avrupa ülkelerinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Türkiye'de ise Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP) tarafından "5 dakikada 1 eylem" adı altında Taksim'de yürüyüş yapılacak.